Znikome zainteresowanie szczepieniami w radomszczańskich szkołach

Znikome zainteresowanie szczepieniami w radomszczańskich szkołach

Do piątku, 10 września 2021 r. w radomszczańskich szkołach zbierane były deklaracje dotyczące szczepień przeciwko Covid-19 dzieci i młodzieży. Zainteresowanie było znikome.

W pierwszych dniach września w szkołach organizowano tydzień informacyjny dotyczący szczepień. Odbywały się lekcje o zdrowiu, a także spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Następnie rozpoczęto przyjmowanie deklaracji.

Deklaracje (w formie papierowej oraz elektronicznej) zbierane były od rodziców uczniów szkół podstawowych w wieku od 12 lat oraz wśród młodzieży ze szkół średnich.

Jak się okazuje, zainteresowanie było znikome.

- Informację o chęci zaszczepienia się złożyło w sumie (we wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Radomszczański) 40 uczniów w wieku do 16 lat oraz 45 uczniów w wieku powyżej 16 lat. Wszyscy zadeklarowali, że szczepionkę przyjmą w punktach szczepień działających na terenie powiatu – wyjaśnia Wioletta Bąk-Kempa, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Jeśli natomiast chodzi o szkoły podstawowe, to do 10 radomszczańskich podstawówek wpłynęło zaledwie 40 deklaracji rodziców, którzy chcą zaszczepić swoje dziecko przeciw Covid-19.

- Szczepienia kilkunastu uczniów trzech radomszczańskich szkół podstawowych odbędą się w punkcie szczepień w Szpitalu Powiatowym w Radomsku już w bieżącym tygodniu. Pozostałe szkoły nie mają jeszcze wyznaczonego terminu szczepień. Szczepienia nie będą zorganizowane na terenie szkół, lecz w wyznaczonych punktach szczepień – wyjaśnia Karolina Turowska z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miasta w Radomsku.

Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymała do tej pory 48 tys. zgłoszeń o chęci zaszczepienia dzieci. Średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

Dzieci w wieku 12 lat zaszczepiło się obecnie 21,97 proc. Najwięcej w województwie mazowieckim – 27,48 proc., najmniej w województwie podkarpackim – 9,30 proc. Uczniów w wieku 13 lat zaszczepionych jest obecnie 27,07 proc. Najwięcej w województwie mazowieckim – 33,48 proc, a najmniej na Podkarpaciu – 12,31 proc.

Odsetek zaszczepionych 14-latków wynosi 31,54 proc. Najwięcej na Mazowszu – 38,83 proc., najmniej w województwie podkarpackim – 14,86 proc. Wśród 15-latków odsetek zaszczepionych osób to 35,18 proc. Najwięcej w województwie mazowieckim – 42,11 proc. Najmniej w województwie podkarpackim – 18,25 proc.

- Zachęcamy do szczepień. Istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń - informuje MEiN.

Czytaj też: Koronawirus w „Ekonomiku” w Radomsku. Kilkanaścioro uczniów przeszło na nauczanie zdalne

Więcej o:
radomsko szkoły radomsko szczepienia uczniów deklaracje szczepienia zainteresowanie szczepieniami uczniów koronawirus covid-19
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE