Znani sportowcy z województwa łódzkiego

Znani sportowcy z województwa łódzkiego

Województwo łódzkie wychowało wielu znakomitych sportowców. Reprezentowali oni kraj w rozmaitych dyscyplinach, sięgali po medale na największych imprezach. Kogo możemy znaleźć na liście znanych sportowców z naszego regionu?

Adam Kszczot

Urodził się w 1989 roku w Opocznie. Polski lekkoatleta, który specjalizuje się w biegach na 800 metrów. Reprezentant klubu RKS Łódź.

Adam Kszczot ma w swoim dorobku pięć medali mistrzostw świata, z czego trzy z nich wywalczył w hali. Podczas zawodów w Birmingham w 2018 roku sięgnął po złoto w biegu na 800 metrów. Zawodnik może również pochwalić się regularnymi triumfami na mistrzostwach Europy. Podczas igrzysk olimpijskich dwukrotnie docierał do półfinałów.

Kszczot w 2015 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Osiem lat później odznaczono go Honorowym Medalem 600-lecia Łodzi.

Jerzy Janowicz

Przyszedł na świat w 1990 roku w Łodzi. Tenisista, a także zawodnik padla. Pierwszy polski półfinalista turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej.

Jerzy Janowicz początkowo reprezentował klub Orkan, a następnie AZS Łódź czy MKT Łódź. W 2007 roku został tenisistą profesjonalnym. Jego największym sukcesem jest półfinał Wimbledonu w 2013 roku, gdzie przegrał z Andym Murrayem (1-3). Ponadto Janowicz może pochwalić się finałami turniejów ATP w Paryżu, Winston-Salem i Montpellier. W światowym rankingu najwyżej sklasyfikowany był na 14. pozycji.

W trakcie swojej kariery tenisista pokonał między innymi Davida Nalbandiana, wspomnianego już Murraya, Jo-Wilfrieda Tsongę, Gaela Monfilsa czy Lleytona Hewitta. Część z tych zawodników wciąż jest aktywna i można oglądać ich zmagania na kortach całego świata. Kalendarz najważniejszych imprez tenisowych sprawdzicie dzięki STS kod promocyjny.

Magdalena Fręch

Urodziła się w 1997 roku w Łodzi. Tenisistka, reprezentantka kraju. Wielokrotna mistrzyni Polski seniorów.

Magdalena Fręch w zawodach seniorów zadebiutowała już w 2012 roku. Na pierwsze realne sukcesy trzeba było nieco poczekać, ale wielu ekspertów dostrzegało, jak dobrze rozwija się zawodniczka. W 2022 roku Fręch w końcu wystąpiła na wszystkich turniejach Wielkiego Szlema, na Wimbledonie dotarła do trzeciej rundy, dzięki czemu pierwszy raz w karierze przebiła się do najlepszej setki rankingu WTA.

Tenisistka może się pochwalić zwycięstwem podczas zawodów WTA 125 w Concord. Polskę reprezentuje w Pucharu Billie Jean King. Obecnie zajmuje 47. miejsce w rankingu WTA.

Marcin Gortat

Przyszedł na świat w 1984 roku w Łodzi. Polski koszykarz, wielokrotny reprezentant kraju. Jedyny Polak, który awansował do finałów NBA.

Marcin Gortat w NBA zadebiutował w 2008 roku jako zawodnik Orlando Magic, które przejęło go z Phoenix Suns. Środkowy w drużynie z Orlando występował przez dwa lata, awansował do finałów ligi w 2009 roku. Następnie przeszedł do wspomnianych Suns, gdzie spędził trzy sezony. Najdłużej, bo pięć lat, reprezentował Washington Wizards, karierę w NBA zakończył w 2019 roku jako środkowy Los Angeles Clippers.

Gortat był bardzo chwalony za swoje umiejętności w grze defensywnej, do tej pory jego styl jest jedną z metod treningowych, których używa się w NBA. W najlepszej lidze świata zanotował łącznie 892 występy. W jednym meczu potrafił rzucić nawet 31 punktów, co udało mu się dwukrotnie. Został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Grzegorz Bociek

Urodził się w 1991 roku w Opocznie, pochodzi z Sielca w gminie Żarnów. Były reprezentant Polski, w której zebrał przeszło 20 występów.

Grzegorz Bociek był początkowo związany z MUKS Tomaszów Mazowiecki, następnie zaś PGE Skrą Bełchatów i AZS Częstochowa. Największe sukcesy odnosił jednak jako zawodnik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, gdzie trafił w 2013 roku. W barwach tego klubu dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski i Puchar Polski.

W 2013 roku Bociek zadebiutował w reprezentacji Polski. Jego kariera została jednak przerwana w 2014 roku, ze względu na nowotwór układu limfatycznego. Chorobę udało się pokonać, a siatkarz wrócił do sportu. W 2013 roku z kadrą sięgnął po srebrny medal na Uniwersjadzie. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE