Zmiany w programie „Rodzina 500+”

Zmiany w programie „Rodzina 500+” Fot. archiwum

Nowelizacja programu „Rodzina 500+”. Pierwsza zmiana jest taka, że już nie Gminny czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zajmie się realizacją programu - przejmie to Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugą dużą zmianą jest składanie wniosków wyłącznie online, a także wypłata świadczenia na konto, czyli odejście od wypłat w gotówce.

To Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługa programu.

– Planujemy, aby od 1 stycznia przyszłego roku operacjonalizację zadania wypłaty świadczenia „Rodzina 500+” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Koszty obsługi tego programu przez samorządy w roku 2020 wyniosły ponad 326 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie otrzymywał za realizację tego programu 0,1 proc., a rocznie mamy zagwarantowanych ok. 40 mld zł na świadczenie „500+”. Widzimy, jak relatywnie te środki będą mniejsze – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”.

Kolejna proponowana zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online.

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Dzisiaj jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy.

Więcej o:
500 plus pięć lat 500 plus program 500 plus zmiany w 500 plus nowelizacja 500+
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE