Radomsko, Łódzkie 8.5o Czwartek, 21 Listopada 2019

Zmiany w prawie rodzinnym. 500 plus na każde dziecko

Miasto
Beata Januszewska

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w maju 2019 roku nowelizacja ustawy o 500 plus wprowadza pewne zmiany w świadczeniach rodzinnych. Dokładnie za dwa tygodnie, od poniedziałku 1 lipca 2019 będzie można już składać wnioski na 500 plus na każde dziecko. Sprawdź co jeszcze się zmieni i kiedy pieniądze trafią do rodzin?

Program „Rodzina 500+” od 1 lipca zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule, to znaczy, że teraz świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, również dla jedynaków bez względu na dochody rodziny. I zgodnie z ustawą, prawo do świadczenia będzie przysługiwało do osiągnięcia przez dzieci pełnoletności. W tym roku po raz ostatni trzeba będzie złożyć wniosek o to świadczenia. A w następnych latach nie będzie to już wymagane, pieniądze i tak będą wypłacane.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, w której mieszkamy, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet.

Od 1 lipca wnioski będzie można składać drogą elektroniczną (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS). Natomiast od 1 sierpnia też drogą tradycyjną, czyli w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej lub listownie pocztą.

Rodzic, który do tej pory nie pobierał tego świadczenia ma czas na złożenie wniosku do 30 września 2019 roku. Złożenie wniosku w tym terminie gwarantuje wypłacenie środków z wyrównaniem od lipca. Natomiast wniosek złożony po 30 września, oznacza, że świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca wypełnienia formalności.

Termin wypłacenia pieniędzy uzależniony jest od tego, kiedy złożymy wniosek. Jednakże pierwsza wypłata świadczeń najwcześniej nastąpi do 31 października 2019 r.

Rodziny, które obecnie mają przyznane świadczenie na drugie i kolejne dzieci również muszą złożyć wniosek. Tym razem od 1 lipca mogą złożyć jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Wsparcie otrzymają także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych.

Nowelizacja ustawy zniosła kryterium dochodowe. A to oznacza, że rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji finansowej. Tym samym formularz wniosku zostanie skrócony i przez to uproszczony.

Obecnie 500 plus wypłacane jest dla 3,6 mln dzieci. Zmiany w ustawie obejmą dodatkowe 3,2 mln dzieci.

komentarze