Zmiany w miejskich spółkach

W ostatnich dniach w trzech miejskich spółkach odbyły się zgromadzenia wspólników, na których władze spółki zdawały właścicielowi raport ze swojej działalności w poprzednim roku... ››

W ostatnich dniach w trzech miejskich spółkach odbyły się zgromadzenia wspólników, na których władze spółki zdawały właścicielowi  raport ze swojej działalności w poprzednim roku obrotowym. W dwóch z nich – Towarzystwie Budownictwa Społecznego i Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym – nastąpiły zmiany na stanowiskach Prezesów.

W składzie zarządu TBS-u nastąpiły ‘kosmetyczne’ zmiany – Prezesem Zarządu został dotychczasowy wiceprezes Arkadiusz Gaik, a jego zastępcą – Ewa Szychowska (dotychczasowa Prezes Zarządu). Jak wyjaśniła Prezydent Anna Milczanowska – taka zmiana związana jest z dużą liczbą inwestycji podejmowanych przez spółkę, za które odpowiada przede wszystkim Arkadiusz Gaik.


Sama spółka wypracowała za ubiegły rok zysk netto wynoszący ponad 84 tys. zł, a rok 2010 był rokiem inwestycji. W tym czasie TBS rozpoczął budowę bloku mieszkalnego przy ul. Sadowej 7c, oddał do użytku budynek z mieszkaniami socjalnymi przy ul. Św. Rozalii oraz wykonał termomodernizację bloków przy ul. Miłej i Brzeźnickiej

Poważne zmiany zaszły natomiast w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjne. Dotychczasowy Prezes Roman Szczekocki został odwołany ze stanowiska, a jego miejsce zajął Krzysztof Nabrdalik, który wcześniej był Prezesem MPK w Częstochowie.


Zmiana spowodowana była zakończeniem roku ze stratą w wysokości 525 tysięcy 174 zł. I choć po raz pierwszy od kilku lat liczba pasażerów nie spadła, a nawet minimalnie wzrosła, to liczba ta nie pozwoliła na osiągnięcie satysfakcjonującego przychodu ze sprzedaży biletów. Tym bardziej, że w ciągu minionego roku rosły także ceny paliwa, podatków i materiałów eksploatacyjnych, a także płace pracowników MPK.


Nowy Prezes zapowiedział, że swoją pracę rozpocznie od przejrzenia rozkładów jazdy oraz przeprowadzenia ankiet wśród pasażerów na temat częstotliwości kursowania autobusów. Na pewno będzie też analizował ceny biletów, ale – jak stwierdził – one już teraz są w Radomsku dosyć wysokie. Krzysztod Nabrdalik nie wyklucza też utworzenia nowych połączeń.


Spółką miejską, która najlepiej radzi sobie na lokalnym rynku i w której nie zaszły zmiany w Zarządzie, jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka zakończyła z rok z zyskiem netto w kwocie niemal 1 mln 400 tys. zł, który postanowiono przeznaczyć na spłatę pożyczki, zaciągniętej w przeszłości na wybudowanie oczyszczalni ścieków na ul. Spacerowej.

W 2010 r. PGK zainwestowało ponad 6 mln zł – głównie na nowe odcinki sieci wodociągowych i ciepłowniczych.

Więcej o:
miasto spółki miejskie pgk tbs mpk
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE