Zeszyty Radomszczańskie – promocja już w piątek

Zeszyty Radomszczańskie – promocja już w piątek

Zapraszamy miłośników historii na promocję kolejnego tomu Zeszytów Radomszczańskich. To już XIII tom. Książka została podzielona na dwie części. Znamy już zawartość najnowszego tomu.

W pierwszej, wzorem lat poprzednich, znajdą się prace dotyczące Radomska i powiatu radomszczańskiego. Całość rozpoczyna się pierwszą częścią lustracji naszego powiatu z 1765 roku, dalej zamieszczono wypisy prasowe z częstochowskich gazet z początków XX wieku, dotyczące poszczególnych miejscowości powiatu. Trzeci artykuł to kronika parafii Dobryszyce z lat 1918-1953. Po nim następuje opis Września 1939 roku we wspomnieniach mieszkańców Wielgomłyn. Niezmiernie ciekawy jest artykuł biograficzny o Annie Poniemuńskiej, żydowskiej dziewczynce, ukrywającej się pod Radomskiem w czasie II wojny światowej. Inna praca dotyczy radomszczańskiej Rodziny Katyńskiej oraz form upamiętniania w Radomsku Zbrodni Katyńskiej. Zamieszczono także wypisy z gazet częstochowskich dotyczących powiatu radomszczańskiego z 1944 roku. Ostatni artykuł z tej części dotyczy rzekomego cudu wielgomłyńskiego z 1947 roku.

Część druga tomu to materiały z sympozjum pt. "Walki Lotnictwa Polskiego Nad Ziemią Radomszczańską Wrzesień 1939", które odbyło się we wrześniu 2016 roku. Tu opublikowano obszerny wstęp do tej tematyki, opis walka samolotów typu Karaś nad Radomskiem, zestrzelenia polskiej załogi myśliwca nad Wygodą, rozważania gdzie pochowano załogę polskiego samolotu, w Pławnie czy Dąbrowie Wielkiej, historię walki Karasia nad Gidlami, działania eskadry bombowej w okolicach Radomska. Całość kończy kalendarium uroczystości lotniczych Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Radomsku. Aktualny tom Zeszytów to książka na blisko 400 stron. Podobnie jak w latach poprzednich będzie ją można otrzymać bezpłatnie. Wystarczy przyjść na promocję. 

Więcej o:
zeszyty radomszczańskie pth historia książka promocja mdk
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE