Zespół suchego oka - co robić, a czego unikać przy tym schorzeniu?

Zespół suchego oka - co robić, a czego unikać przy tym schorzeniu? Fot. Obraz autorstwa user18526052 na Freepik

Problemy ze wzrokiem mogą mieć naprawdę różny charakter. Jednym z powszechniejszych kłopotów, z którym boryka się wiele osób jest nadmierna suchość oczu. Dobrze byłoby nieco zgłębić temat schorzenia, dla którego wspomniany objaw jest najbardziej charakterystyczny.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej suchości oczu?

Choroby oczu, takie jak zespół suchego oka należą do wyjątkowo uciążliwych. Przyczyny tego problemu mogą być naprawdę różne. Najpowszechniejszą z nich jest używanie niektórych leków. Zespół suchego oka może także stanowić skutek jakiejś choroby o charakterze ogólnoustrojowym. Typowe dla tej choroby oczu jest również to, iż pojawia się ona zazwyczaj u osób w podeszłym wieku. Nie jest to jednak reguła, bo na nadmierną suchość oczu narzeka także sporo młodych.

Objawy powodowane przez zespół suchych oczu

Zespół suchego oka manifestuje się w dość charakterystyczny sposób, dlatego większość osób szybko zdaje sobie sprawę z tego problemu. Do najczęstszych objawów tej choroby oczu należą suchość, łzawienie oraz uczucie ciała obcego w oku. Niekiedy, pojawić może się też zaczerwienienie. Wówczas warto jednak zastanowić się nad tym, czy przyczyną wspomnianych objawów nie jest czasem alergia oczu. Ważne jest jednak to, aby nie stawiać diagnozy samodzielnie. O swoich podejrzeniach należy porozmawiać z doświadczonym specjalistą okulistyki. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie pewnych badań w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zespołu suchego oka. W zdecydowanej większości przypadków, diagnozę udaje się postawić po pierwszej konsultacji. 

Jak można leczyć nadmierną suchość oczu?

Zespół suchego oka to przykład choroby oczu, z którą można i należy walczyć. Najważniejsze wydaje się być systematyczne używanie nawilżających kropel do oczu. Najlepiej sięgać po te bez szkodliwych środków konserwujących. Mogą one bowiem nasilać dolegliwości bądź przyczynić się do powstania objawów alergicznych. Warto także dowiedzieć się, czy zespół suchego oka nie jest czasem powodowany przez jakąś chorobę ogólnoustrojową. Jeżeli okaże się że tak, należy podjąć jej leczenie.

Czego należy unikać w przypadku suchych oczu?

W przypadku choroby oczu objawiającej się nadmiernym szczypaniem oraz suchością, należy prowadzić odpowiedni tryb życia. Jeżeli używa się soczewek kontaktowych, trzeba troszczyć się o ich prawidłową higienę. Obowiązkowo trzeba korzystać z płynu do przemywania szkieł kontaktowych po to, aby oczyścić je z ewentualnych pyłków i innych niepożądanych substancji. W przypadku konieczności pracy przy komputerze, należy pamiętać o robieniu regularnych przerw. Po godzinie pracy przed szklanym ekranem warto przejść się po pokoju i pomrugać przez chwilę. Dobrym pomysłem może okazać się także kupno nawilżacza powietrza. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z przesuszonym powietrzem może bowiem zaostrzać objawy zespołu suchego oka. Jeżeli wdroży się w życie kilka z wymienionych wyżej zasad, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE