Zrzutami określa się poroża jeleni lub saren, które raz do roku gubią je w lesie. Poroże stanowi twardy twór kostny, który wyrasta z nasady umiejscowionej na kościach czołowych. W czasie wzrostu poroże pokrywa się cienką, ochronną warstwą skórną, na której często wyrasta też sierść – określa się ją mianem scypułu, który jest ścierany o pnie drzew tuż przed rykowiskiem, jakie przypada na wrzesień. Pozbawione cienkiej warstwy poroże zaczyna stanowić wtedy rolę reprezentacyjną, w niektórych przypadkach pełniąc także funkcję broni. Wbrew powszechnej opinii, pomiędzy bykami rzadko dochodzi do walk; by okazać dominację, bardzo często wystarczy jedynie odgłos wydawany przez zwierzę oraz wielkość poroża. Można więc stwierdzić, iż wszelkie spory rozwiązywane są pokojowo. Warto mieć świadomość, że różne rodzaje jeleniowatych mają swój własny czas zrzutu. W przypadku jeleni występuje on od lutego do kwietnia, sarny zrzucają poroże od października do listopada, zaś daniele od kwietnia do maja; łosie natomiast pozbywają się swojego poroża od października do marca. Poszukiwanie poroży to doskonała rozrywka, która wymaga jednak pewnych przygotowań. Sprawdź, o czym konkretnie mowa!
Jak szukać zrzutów w lesie? Zaopatrz się w cierpliwość i niezbędny sprzęt!
Proces pozbywania się poroża oraz jego odrastanie stanowi coroczne oraz naturalne zjawisko u jeleniowatych. Zgodnie z przepisami, znaleziska w postaci poroży można zabrać ze sobą do domu – o ile zostały one znalezione na terenie lasu państwowego. To bardzo ważna uwaga; zbieranie poroża jest bowiem zabronione w miejscach obarczanych stałym lub okresowym zakazem wstępu. Zakaz obejmuje również tereny Parków Narodowych oraz Rezerwatów Przyrody. Niestety, spora część osób w pogoni za znaleziskiem zachowuje się często nieodpowiedzialnie, celowo tropiąc chmary jeleni lub wypłaszając je za pomocą petard. To skrajnie nieetyczne zachowanie, zakrawające na okrucieństwo. Podczas wizyty w lesie, warto pamiętać o tym, że jako człowiek jest się tutaj gościem; nie trzeba zakłócać spokoju zwierząt, by znaleźć naprawdę okazałe zrzuty. Kiedy najlepiej rozpocząć swoje poszukiwania? W dużej mierze jest to uzależnione od tego, jaki gatunek stanowi centrum naszego zainteresowania; większość osób koncentruje się na poszukiwaniu zrzutów jeleni. Te zwierzęta zachowują się w różny sposób – w zależności od tego, jaki region Polski zamieszkują. Zmiany klimatyczne i wysokie temperatury na początku roku sprawiają, że współcześnie naprawdę trudno jest określić konkretny moment rozpoczęcia zrzucana przez jelenie poroża, jednak ogólnie przyjęło się, iż „sezon za zrzuty” rozpoczyna się z początkiem marca. Gdzie szukać poroża? Odpowiedź jest naprawdę prosta: tam, gdzie znajdują się jelenie. W celu wypatrywania zwierząt, dobrze jest zawczasu wyposażyć się w profesjonalną lornetkę bądź lunetę. Tego typu sprzęt można odnaleźć w sklepach z licznymi militariami oraz fachowym sprzętem do obserwacji, takich jak CYNGIEL. Na stronie internetowej cyngiel.com.pl na zainteresowanych czeka szereg produktów, które mogą przydać się podczas leśnych wycieczek – mowa tu przede wszystkim o plecakach, rękawicach taktycznych, a także innych narzędziach. Warto zaopatrzyć się w militaria z kilku powodów. Przede wszystkim akcesoria pochodzące z profesjonalnych źródeł wykazują znacznie większą wytrzymałość i odporność wobec uszkodzeń. W efekcie kupujący może mieć pewność, że zakupiony przez niego sprzęt potowarzyszy mu znacznie dłużej niż jeden sezon.
Rozpoczynasz swoją przygodę z poszukiwaniem zrzutów? Poznaj kilka wskazówek na start!
Warto rozpocząć poszukiwania zrzutów od odwiedzin w miejscach, w których zwierzyna lubi przebywać (zarówno za dnia, jak i w nocy) – należy jednak pamiętać, by podczas swoich obserwacji nie płoszyć zwierząt. Częstą praktyką jest regularne dokarmianie, które pozwala znacznie ograniczyć obszar poszukiwań; należy pamiętać, że podkarmianie zwierząt na własną rękę jest zabronione! Aby móc to robić, należy najpierw skonsultować się z leśniczym bądź przedstawicielem koła łowieckiego, by uzyskać od niego zgodę na takie działania. Alternatywnym rozwiązaniem jest odwiedzanie paśników oraz nęcisk, czyli miejsc specjalnie stworzonych przez leśniczych, w których zwierzęta mogą znaleźć pożywienie. Dobrze wiedzieć, że las to nie jedyne miejsce na poszukiwania porzuconych poroży; można ich szukać również na polach czy ścierniskach, ponieważ to jedne z miejsc częstego żerowania zwierzyny. Z taką wiedzą oraz odpowiednim sprzętem można śmiało wyruszyć na swoje pierwsze poszukiwania zrzutów!