Zasiłki macierzyńskie zwolnione z podatku dochodowego

Zasiłki macierzyńskie zwolnione z podatku dochodowego Fot. pixabay.com

Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku.

Ze zwolnienia podatkowego może skorzystać osoba, która pobiera zasiłek macierzyński i ma prawo skorzystać z jednej z ulg podatkowych:

ulgi dla młodych, która przysługuje osobom, które nie ukończyły 26 lat; informacje o uldze dostępne na stronie Bez PIT dla młodych (link do strony zewnętrznej),
ulgi na powrót, która przysługuje osobom, które na stałe wracają do Polski z zagranicy; informacje o uldze dostępne na stronie Ulga na powrót – Polski Ład (link do strony zewnętrznej ),
ulgi dla rodzin 4+, która przysługuje osobom, które wychowują co najmniej 4 dzieci; informacje o uldze dostępne na stronie Poradnik PIT 0 dla rodzin 4+ – Polski Ład (link do strony zewnętrznej),
ulgi dla pracujących seniorów, która przysługuje osobie, która pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna, zasiłek macierzyński może przysługiwać pracującemu seniorowi, m.in. jeśli przyjmie dziecko lub dzieci na wychowanie); informacje o uldze dostępna na stronie Ulga dla pracujących seniorów – co się zmienia w 2022 r. (link do strony zewnętrznej).

Aby ZUS zastosował zwolnienie podatkowe przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego zasiłku macierzyńskiego, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty:

osoby korzystające z ulgi dla młodych - wniosek o obliczenie zaliczek z uwzględnieniem zwolnienia (ZPM)
osoby korzystające z pozostałych ulg – oświadczenie o spełnieniu warunków do stosowania ulgi (ZPO)

Ważne!

Jeśli zmieni się stan faktyczny, który ma wpływ na stosowanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, trzeba powiadomić o tym ZUS. W dowolnym momencie można też cofnąć złożony wniosek o zastosowanie ulgi.

Więcej o:
zus zus radomsko zasiłek zasiłek macierzyński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE