Zarząd powiatu radomszczańskiego chce kupić separator osocza

Zarząd powiatu radomszczańskiego chce kupić separator osocza

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego stara się o zakup tzw. separatora do oddzielania osocza z krwi osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem. Takie osocze jest obecnie jednym z najważniejszych środków podczas leczenia najciężej chorych na COVID-19.

Starosta Beata Pokora wystąpiła do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu i uruchomienia w Szpitalu Powiatowym w Radomsku aparatury do oddzielania osocza krwi, oddawanej przez ozdrowieńców.

- Poczyniliśmy te starania ze względu na dynamiczny wzrost liczby chorych na COVID-19, a co za tym idzie – na duże zapotrzebowanie osocza, bardzo potrzebnego najciężej chorym – tłumaczy starosta Beata Pokora.

Obecnie najbliższy punkt, w którym ozdrowieńcy mogą oddawać osocze, znajduje się w Łodzi. Tymczasem, dla wielu osób, które przeszły walkę z koronawirusem, pokonanie 100 kilometrów okazuje się zadaniem ponad siły. Co więcej, budowa autostrady A1 w znaczny sposób utrudnia i wydłuża dojazd do Łodzi. To ogranicza dostępność w korzystaniu z tej możliwości wsparcia leczenia kolejnych chorych.
Z sygnałów dochodzących do władz powiatu wynika, że zainteresowanie oddawaniem osocza przez ozdrowieńców jest na naszym terenie duże. W Szpitalu Powiatowym jest też odpowiednie miejsce - punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, gdzie pracuje specjalistyczna kadra.

Przewidywany koszt separatora to ok. 70 000 zł.

Pobranie osocza przy użyciu separatora polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły dawcy. Osocze od osób, które wyzdrowiały po zarażeniu koronawirusem, zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Więcej o:
radomsko starostwo radomsko zarząd powiatu radomszczańskiego separator osocza szpital radomsko koronawirus
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE