Zarząd Powiatu przypomina, jak się chronić przed koronawirusem

Zarząd Powiatu przypomina, jak się chronić przed koronawirusem

- Tylko przestrzeganie zasad, m.in. higieny oraz dotarcie z tymi informacjami do jak największej grupy odbiorców może nas uchronić przed zarażeniem koronawirusem – mówią członkowie Zarządu Powiatu Radomszczańskiego. O tym, jakich zaleceń należy przestrzegać opowiedzieli podczas konferencji prasowej.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego apeluje do wszystkich mieszkańców Radomska i powiatu radomszczańskiego, by w szczególny sposób przestrzegali wszystkich zasad, jakie obowiązują przy wystąpieniu epidemii koronawirusa.

- Należy unikać zbiorowych zgromadzeń oraz wyjazdów w rejony świata, gdzie występują przypadki zarażenia koronawirusem. Co bardzo istotne, należy dbać o higienę rąk. Przy każdorazowym wejściu do domu trzeba dokładnie umyć ręce, a do ich wytarcia używać ręczników jednorazowych. Należy unikać dotykania rękoma błon śluzowych oczu, ust oraz nosa – mówi starosta Beata Pokora.

Podczas kaszlu, nie należy zakrywać ust rękoma, tylko kasłać w rejon łokcia. Trzeba też dbać o częste wietrzenie mieszkania oraz używaniu jednorazowych chusteczek higienicznych, które po użyciu trzeba natychmiast wyrzucić. W czasie zagrożenia epidemią należy unikać podawania ręki innym osobom oraz zachować bezpieczna odległość (1 metr) od osób, u których obserwujemy infekcje dróg oddechowych.

Bardzo ważne jest, by w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem, nie zgłaszać się osobiście do szpitala oraz lekarza pierwszego kontaktu.

- Należy skontaktować się telefonicznie. Lekarz POZ podejmie decyzję, czy wezwać karetkę, czy też skierować do pacjenta lekarza z przychodni. Wtedy też podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu pacjenta do szpitala. Należy o tej zasadzie bezwzględnie pamiętać. Trzeba też pamiętać o tym, że jeden zarażony pacjent może w bardzo krótkim czasie przekazać wirusa wielu osobom. Dlatego trzeba przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie wpadać w panikę. Podkreślę, że obecnie na terenie powiatu radomszczańskiego nie odnotowano przypadków zarażenia koronawirusem. Nie oznacza to jednak, że sytuację można bagatelizować. Wręcz przeciwnie – zauważa członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, Fabian Zagórowicz.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego zobowiązał dyrektorów wszystkich szkół do przeprowadzenia z uczniami pogadanek na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Na terenie placówek zostały również wywieszone plakaty z najważniejszymi informacjami na temat ochrony przed koronawirusem.

Wszelkie informacje na temat koronawirusa można uzyskać na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia – tel. 800 190 590.

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem należy bezzwłocznie poinformować o tym Stację Sanitarno-Epidemiologiczną – tel. 44 685 23 50. W przypadku nasilenia objawów należy skontaktować się telefonicznie z oddziałem zakaźnym radomszczańskiego szpitala – tel. 44 681 08 31.

Więcej o:
radomsko zarząd powiatu radomszczańskiego koronawirus porady zalecenia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE