Zapraszamy na spacer po XIII-wiecznym Radomsku

Zapraszamy na spacer po  XIII-wiecznym Radomsku

W 2019 roku w centrum Radomska - przy okazji rewitalizacji ulicy Reymonta - prowadzono wykopaliskowe badania ratownicze. Prace badawcze trwały od 10 lipca do 31 października. Przebadano powierzchnię około 9 arów, na której zarejestrowano dość liczne relikty konstrukcji kamiennych i drewnianych. Potwierdzono również istnienie cmentarza założonego przy kościele św. Ducha.

Podczas eksploracji nawarstwień i konstrukcji natrafiono na bardzo liczny i różnorodny ruchomy materiał zabytkowy. Dzisiaj to już historia, ale archeolodzy z Radomka nie wyjechali tylko rozpoczęli kolejne prace. Najpierw na terenie między ul. Reymonta, a Al. Jana Pawła II wyburzono kamienicę. Dzisiaj okazuje się pod współczesnymi nawarstwieniami znajduje się stare Radomsko - od czasów średniowiecznych po czasy nowożytne. Archeolodzy wkroczyli do akcji.

- Znaleźliśmy już dość rozległą osadę średniowieczną, wstępnie materiały, które tu znajdujemy, datujemy na XIII wiek, czyli początki naszego miasta - wyjaśnia Krzysztof Błaszczyk, archeolog nadzorujący prace.

Jak zapowiada Krzysztof Błaszczyk, prace archeologiczne potrwają jeszcze około 4-5 miesięcy. To czy się wydłużą będzie zależało od tego co uda się jeszcze odkryć.

Cała rozmowa z archeologiem Krzysztofem Błaszczykiem, na portalu Radomsko24.pl, w poniedziałek 26 lipca, o godzinie 19.45.

To nie wszystko. W czwartek 29 lipca, zapraszamy na wspólny spacer z kamerą portalu Radomsk24.pl, po stanowiskach archeologicznych w centrum Radomska. Naszym przewodnikiem będzie Krzysztof Błaszczyk.

Więcej o:
staszczyk niezależnie irek staszczyk krzysztof błaszczyk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE