Zapomniane pieśni Ziemi Radomszczańskiej będą rozbrzmiewać w MDK w Radomsku

Zapomniane pieśni Ziemi Radomszczańskiej będą rozbrzmiewać w MDK w Radomsku Fot. mat. organizatora

Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Fundacja Inicjatyw Kulturalnych zapraszają na koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej”. Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku oraz Tomasza Drozdka - multiinstrumentalisty, stypendysty FIK.

Założeniem projektu jest wzmacnianie tożsamości kulturowej poprzez zorganizowanie koncertu z 12 pieśniami ze zbioru zamieszczonego w książce „Pieśni ludowe ziemi radomszczańskiej” Marka Kopra (wieloletniego pedagoga w szkołach muzycznych w Radomsku i Częstochowie, dyrygenta radomszczańskiego chóru Cantabile). Dzieło Marka Kopra zostało wydane w 2004 roku, jednak nagrania terenowe, na podstawie których autor dokonał zapisu nutowego i tekstowego, pochodzą̨ z 1976 roku. Tomasz Drozdek stworzył do tych utworów zupełnie nowe aranżacje muzyczne, nadając im nowy artystyczny wyraz. Zastosował w tym celu nie tylko brzmienia charakterystyczne dla szeroko pojętej muzyki współczesnej, ale także w wykorzystał polskie i zagraniczne instrumenty ludowe (m.in. lira korbowa, okaryny, drumle, cytra, cetera, flety ludowe, ludowe instrumenty perkusyjne, klarnet ludowy) oraz współczesne instrumenty (gitara klasyczna, akordeon, skrzypce).

Koncert, przygotowany przez profesjonalnych muzyków, z bogatym dorobkiem artystycznym, poruszających się̨ swobodnie w różnorodnych gatunkach muzycznych: Tomasza Drozdka, Jacka Dzwonowskiego, Marzeny Lamch - Łaniewskiej z gościnnym udziałem Krzysztofa Stępnia (stypendysty FIK) odbędzie się 25 września o godz.19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Twórcy tego projektu chcą, aby koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej” był muzycznym śladem, dzięki któremu obszerny muzyczny dorobek twórców regionu dotrze do szerokiego grona odbiorców w każdym wieku. Wybrane pieśni dotyczą życia codziennego, zwyczajów i obrzędów mieszkańców naszego regionu.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Partnerami w realizacji koncertu są: Miejski Dom Kultury w Radomsku i Starostwo Powiatowe w Radomsku.

(info: FIK)

Więcej o:
radomsko fik radomsko mdk radomsko koncert zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej tomasz drozdek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE