Zapal znicz pamięci

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, 18 października, po raz czwarty organizuje akcję „Zapal znicz pamięci”.

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, 18 października, po raz czwarty organizuje akcję „Zapal znicz pamięci”.

W regionie łódzkim już po raz czwarty przywrócona będzie pamięć bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

W tym roku IPN przypomina o losach obrońców naszych granic w 1939 r. Wszystkich, którzy chcą zapalić wspólnie znicz pamięci, zapraszamy w niedzielę 18 października o godz. 12.00 do Kobiel Wielkich. Na tamtejszym cmentarzu pochowani są lotnicy z 55. Eskadry Bombowej: plut. pil. Czesław Borzęcki, por. obs. Tadeusz Frąckowiak i kpr. strz. Czesław Buziuk. Stanowili załogę bombowca PZL 23B „Karaś”, który wystartował w swój ostatni lot 3 września 1939 r. z lotniska w Maryninie k/Radzynia Podlaskiego. Ich celem było zbombardowanie niemieckich kolumn pancernych nacierających w rejonie Radomsko-Częstochowa. Po wykonaniu zadania, w drodze powrotnej „Karaś” został zestrzelony w rejonie wsi Olszynka. Wszyscy członkowie załogi zginęli.

Ponadto pracownicy IPN zachęcają, aby 18 października, zapalić znicz w miejscu pamięci narodowej związanym z martyrologią obywateli polskich na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Zdjęcia dokumentujące akcję można wysłać  na adres znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl, dodając swój komentarz. Trafią na stronę internetową Radia Merkury Poznań oraz do portalu dzieje.pl.

W Radomsku do akcji włączyło się FS-G. - 18 października zamierzamy wraz z mieszkańcami Radomska zapalić znicze w miejscach pamięci narodowej na Starym Cmentarzu. Spotykamy się o 10.30 - informuje Katarzyna Bracka.

Podobają ci się nasze newsy? Polub Radomsko24.pl na Facebooku TUTAJ!

Więcej o:
ipn znicz pamięci akcja pamięć
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE