Zanim powstanie parking przy ul. Reymonta, teren muszą zbadać archeolodzy

Zanim powstanie parking przy ul. Reymonta, teren muszą zbadać archeolodzy

Nie tak szybko jak zakładano, rozpoczną się prace przy budowie nowego ogólnodostępnego parkingu w ścisłym centrum Radomska, Jak się bowiem okazało, zanim w rejonie ul. Reymonta i al. Jana Pawła II powstanie parking, na terenie tym muszą zostać przeprowadzone prace archeologiczne. Na ich wykonanie w budżecie miasta zostało zarezerwowane 800 tys. złotych.

Prace archeologiczne będą prowadzone w 2020 roku. Niebawem Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformuje o zakresie wykopalisk, jakie będą musiały zostać przeprowadzone. Od tej informacji będzie uzależniona dokładna kwota, jaką miasto będzie musiało wydać na prace archeologiczne. Zarezerwowana w budżecie kwota 800 tys. złotych to górna stawka. Może się okazać, że będzie ona mniejsza.

- Przeprowadziliśmy konsultacje, m.in. z Krzysztofem Błaszczykiem – archeologiem z radomszczańskiego muzeum. Wiemy, że jest to jeden z tych obszarów w których warstwa organiczna zawierająca wartości archeologiczne będzie najbogatsza. Zakładamy najbardziej pesymistyczny scenariusz, że cały teren będzie trzeba przebadać. Jeśli tak się zadzieje, wartość prac będzie oscylować w granicy 700-800 tys. złotych. Czekamy na decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wyjaśnia wiceprezydent Radomska, Jacek Belka.

Po uzyskaniu informacji od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urząd Miasta ogłosi przetarg na realizację prac archeologicznych. Te prowadzone będą w 2020 roku. Z kolei w przyszłym roku rozpocznie się budowa parkingu.

- Mamy już przygotowaną dokumentację techniczną na budowę parkingu z dojazdem od alei Jana Pawła II. W miniony piątek podpisałem akt notarialny nabycia za kwotę 89 tys. złotych drogi dojazdowej od banku PKO BP do działki, na której będzie parking. Posiadana przez nas dokumentacja techniczna obejmuje również wyburzenie znajdującego się tam budynku, który jest w złym stanie technicznym. W tym miejscu powstanie wisząca zielona ściana – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Na parkingu będzie miejsce dla 60 pojazdów. Utworzone zostaną dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Poza tym teren zostanie zagospodarowany tak, by korzystali z niego nie tylko kierowcy.

Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada m.in. budowę ogrodu deszczowego. Jest to rozwiązanie, które umożliwia zmniejszenie spływu deszczówki z terenu inwestycji do Radomki, dzięki posadzeniu roślin wchłaniających dużo wody. W planach jest również tzw. ogród zapachowy, w którym posadzone zostaną różnego typu zioła. Będzie też miejsce na „hotel dla owadów”, elementy małej architektury oraz nowe oświetlenie.

Więcej o:
radomsko ulica reymonta parking ulica reymonta prace archeologiczne
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE