Zamek do drzwi – najlepsze rozwiązanie dla poprawy bezpieczeństwa

Zamek do drzwi – najlepsze rozwiązanie dla poprawy bezpieczeństwa

Często możemy słyszeć od specjalistów, że dobrze chronione drzwi oraz całe mieszkanie jest wtedy, kiedy mamy zamontowane dwa bądź nawet trzy zestawy zamków. Tak dużo zabezpieczeń ma na celu całkowite utrudnienie włamania potencjalnym włamywaczom, jednak który z tych zamków jest najskuteczniejszy?

Który zamek wybrać?

Tak naprawdę posiadamy możliwość zakupu dwóch rodzajów zamków, a są nimi tzw. zamki wpuszczane oraz zamki nawierzchniowe. Sam w sobie montaż zamka w drzwiach nie jest szczególnie trudny, natomiast o wiele trudniejszy jest wybór konkretnego modelu zamka.

Pierwszą grupę stanowią zamki mechaniczne czyli są to najzwyklejsze, tradycyjne zamki wykorzystywane w większości mieszkań. Poziom bezpieczeństwa jaki nam gwarantują nie jest największy, ale spokojnie mogą chronić nas jak i nasze mieszkania.

Całkiem ciekawym rozwiązaniem, które dopiero wchodzi na rynek stanowią zamki elektromechaniczne. W ich przypadku nie znajdziemy standardowego klucza, a specjalną kartę za pomocą której będziemy otwierać drzwi. Niestety takie rozwiązanie posiada jedną znaczącą wadę, a mianowicie w chwili kiedy nie będzie zasilania nie będziemy w stanie otworzyć drzwi, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne Zresztą zawsze producent daje dla bezpieczeństwa dodatkowe manualne możliwości otworzenia drzwi. Można też w sytuacji awaryjnej poprosić o pomoc https://www.pogotowie-zamkowe-poznan.pl/

Jak wcześniej wspomnieliśmy specjaliści zalecają zamontowanie więcej niż jednego zamka w drzwiach. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że każde drzwi mają swoją wytrzymałość i różną jakość. Zbyt wiele zamków może osłabić skrzydło, co za tym idzie ułatwić ich sforsowanie.

Na co zwracać uwagę?

Podczas zakupu zamka nie ma znaczenia jakie rozwiązanie wybierzemy czy to będzie zamek mechaniczny czy elektromechaniczny. Podczas zakupu istotną rzeczą, na którą powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę jest klasa oraz atest zamka. To na ich podstawie możemy być pewni, że zamek przeszedł wszystkie próby oraz kontrole w sposób poprawny a wiec gwarantuje nam odpowiednią ochronę. Jeżeli natomiast zamek nie posiada certyfikatu bądź atestu, nie powinniśmy zaprzątać sobie nim głowy. W końcu chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo więc nie powinniśmy w tej kwestii oszczędzać i kupować co popadnie.

Dobrej jakości zamek można kupić za kilkaset złotych, a jeżeli nasz budżet jest większy znajdziemy również nieco lepsze zamki o wyższych kwotach. Nie zapominajmy, że technika ciągle idzie do przodu, a więc standardowe do tej pory zabezpieczenia mogą nie wystarczać.

Warto zainwestować w nowe, a przede wszystkim o wiele skuteczniejsze rozwiązania mogące znacznie utrudnić zadanie potencjalnym włamywaczom. Nawet zalecenie na ten temat mówią, że aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo należy zmieniać zamki w drzwiach co kilka lat.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE