Zakupy przed pierwszym dzwonkiem

Sierpień to miesiąc, w którym wiele funduszy przeznaczamy na artykuły szkolne - książki, zeszyty, przybory. Księgarnie i sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie. Z roku na rok takie zakupy... ››

Sierpień to miesiąc, w którym wiele funduszy przeznaczamy na artykuły szkolne - książki, zeszyty, przybory. Księgarnie i sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie. Z roku na rok takie zakupy wynoszą coraz więcej. Według badań CBOS, na jedno dziecko rodzina wydawała w zeszłym roku 601zł. Ponadto dochodzą jeszcze koszty, które pobiera szkoła - ubezpieczenie, składki. Szykując dziecko do szkoły kierujmy się rozsądkiem. Jeśli właśnie wybierasz się na szkolne zakupy, skorzystaj z kilku porad.

 

1. Sporządź listę rzeczy, które musisz kupić. Później zorientuj się, czy znajomi nie posiadają starych podręczników ciągle obowiązujących w szkole, lub po prostu udaj się na kiermasz.

 

2. Porównuj ceny w sklepach - jest to czasochłonne, ale możesz parę złotych zaoszczędzić. Warto też skorzystać z zakupów przez internet lub zapytać o rabaty w księganiach.

 

3. Pieniądze - jeśli budżet rodzinny akurat przechodzi kryzys, możesz skorzystać z pomocy dziadków. Na pewno przybędą z pomocą dla swoich ukochanych wnuków, zwłaszcza że chodzi tu o wykształcenie. Wiele hipermarketów oferuje także sprzedaż ratalną, co pomaga rozłożyć koszty - zwłaszcza jeśli musisz wyposażyć kilkoro dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej corocznie organizuje program "Wyprawka szkolna". Mogą z niego skorzystać rodziny, których dochód nie przekracza 351 zł. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników jest udzielana uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2010/2011 naukę w klasach I, II szkoły podstawowej, w klasach I,II ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, w klasie II gimnazjum, w klasie II ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasie II ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub w klasie V ogólnokształcącej szkoły baletowej. Podanie należy złożyć do dyrektora szkoły do 11 października 2010 r.

 

Wyprawka dla dziecka nie powinna stanowić większego problemu, jeśli odpowiednio wcześniej o tym pomyślimy.

Więcej o:
szkoła wydatki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE