Zakrzepica żył – czym jest i jakie są jej objawy

Zakrzepica żył – czym jest i jakie są jej objawy

Zakrzepica żył to poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jakie są przyczyny i objawy zakrzepicy?

Zakrzepica żył głębokich to schorzenie, które często pozostaje niezauważone, jednak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć na temat tej choroby?

Czym jest zakrzepica żył?

Zakrzepica żył to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, inaczej zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Polega na powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach żylnych. Skrzepy te, znane również jako zakrzepy krwi, mogą tworzyć się w różnych obszarach ciała, jednak najczęściej lokalizują się w głębokich żyłach kończyn dolnych. Przyczyny zakrzepicy mogą być różne. Często jest ona wynikiem zaburzeń krzepnięcia, uszkodzeń ścian naczyń, a także innych czynników, jak długotrwałe unieruchomienie, palenie tytoniu, ciąża i połóg, stosowanie niektórych leków, a nawet siedzący tryb życia. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy zwiększa też dieta bogata w cukry i tłuszcze zwierzęce, a uboga w owoce i warzywa.

W wyniku zakrzepicy dochodzi do zablokowania normalnego przepływu krwi, co może prowadzić do groźnych powikłań. Najpoważniejszych z nich jest możliwość oderwania się skrzepu i jego przeniesienie się z krwią do innych obszarów ciała, co z kolei może doprowadzić do zatorowości płucnej lub udaru mózgu. Leczeniem schorzeń żył, takich jak żylaki, pajączki czy zapalenie żył zajmuje się flebolog. W przypadku objawów zakrzepicy zleci on USG żył, podczas którego przeanalizowany zostanie przepływ krwi.

Zakrzepica – objawy

Rozpoznanie zakrzepicy może być trudne, ponieważ objawy często są niespecyficzne i łatwo je pomylić z objawami innych schorzeń. Istnieje jednak kilka charakterystycznych objawów, na które warto zwrócić uwagę.

  • Ból i obrzęk – jednym z głównych objawów jest ból w miejscu dotkniętym schorzeniem, często towarzyszący obrzękowi. Zakrzepica nóg może się objawiać silnym bólem podczas chodzenia.
  • Zmiany koloru skóry – skóra nad obszarem zakażonym może zmieniać kolor na czerwony lub fioletowy, co wynika z zaburzonego przepływu krwi. 
  • Gorączka – w przypadku zaawansowanej zakrzepicy może wystąpić gorączka, która jest reakcją na stan zapalny.

Niektóre przypadki zakrzepicy mogą przebiegać bezobjawowo, dlatego w przypadku podejrzenia choroby warto, aby flebolog zlecił USG Doppler.

Jak wygląda leczenie zakrzepicy?

Leczenie zakrzepicy zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. USG żył to podstawa, aby postawić diagnozę. W trakcie leczenia istotne jest unieruchomienie kończyny i nakładanie kompresów ze środkiem przepisanym przez lekarza. Stosuje się również podkolanówki przeciwzakrzepowe. Pacjent dostaje też leki przeciwzakrzepowe, rozrzedzające krew, a także wzmacniające ściany żył. Jeśli leczenie nie przynosi skutków, konieczne jest operacyjne usunięcie skrzepów. Istotne jest też wdrożenie zdrowego stylu życia, obejmującego aktywność fizyczną, zdrową dietę i rzucenie palenia, co może zmniejszyć ryzyko zakrzepicy i wspomóc proces leczenia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE