Zabiegi ablacji - nowoczesnej metody leczenia arytmii serca, wykonywane są już w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
W Szpitalu Powiatowym w Radomsku od lipca tego roku przeprowadzane są zabiegi ablacji – nowoczesnej i bardzo skutecznej metody leczenia arytmii serca.
W celu wykonania ablacji do serca pacjenta wprowadzona zostaje specjalna elektroda (o średnicy 2 mm). Miejsce jej wprowadzenia to tętnica udowa. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie, za pomocą komputera, aktywności elektrycznej serca w celu ustalenia miejsca będącego źródłem arytmii. Po określeniu lokalizacji końcówka elektrody rozgrzewana jest prądem o częstotliwości radiowej do około 60 stopni Celsjusza. Uzyskana w ten sposób temperatura jest wystarczająca do "wypalenia" ogniska będącego źródłem arytmii.
W radomszczańskim szpitalu przy tego typu zabiegu nie używa się aparatury rentgenowskiej (co jest szczególnie ważne przy leczeniu młodych kobiet).
Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu ablacji najczęstsze są: ciąża, obecność skrzeplin w sercu oraz niemożliwość wprowadzenia elektrody przez naczynia obwodowe.
Zabieg jest mało inwazyjny – cały zabieg trwa około półtorej godziny, po 6 godzinach pacjent może już wstać, następnego dnia może wrócić do domu, a po tygodniu do normalnej aktywności. Podczas operacji chory jest cały czas przytomny, znieczula się jedynie miejsce nakłucia.
Skuteczność zabiegu wynosi około 98%. Tego typu operacja poprawia komfort życia pacjenta (uwalniając go od konieczności przyjmowania leków do końca życia), a w przypadkach ciężkiej arytmii jest zabiegiem ratującym życie. Do jego przeprowadzenie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowana kadra.
Jedno i drugie Szpital Powiatowy w Radomsku posiada – problemem są pieniądze. 3 - 4 takie zabiegi w miesiącu pochłaniają wartość 30 % kontraktu całego oddziału. Decyzja o ilości ablacji zależy teraz od decyzji NFZ.