Zabezpieczenie budowy przed kradzieżą. Poznaj sposoby na uniknięcie strat!

Zabezpieczenie budowy przed kradzieżą. Poznaj sposoby na uniknięcie strat!

Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą stanowi istotną kwestię, którą musi wziąć pod uwagę każdy inwestor. Na terenie wykonywania prac budowlanych znajduje się mnóstwo cennego towaru, w tym również narzędzi czy sprzętu budowlanego. Pozostawienie tych rzeczy 'luzem' jest, niczym zaproszenie dla potencjalnych złodziei, zainteresowanych zgarnięciem fantów budowlanych dla siebie. Na placach budowy w ciągu dnia dzieje się bardzo dużo; ekipa budowlana wykonująca szereg prac już samą swoją obecnością odstrasza złodziei – jednak nocą na placu zwykle wieje pustkami. To właśnie wtedy złodzieje mogą zainteresować się wszystkimi cennymi przedmiotami, które się na niej znajdują. Do elementów, które najczęściej padają łupem złodziei, zaliczane są wszelkiego rodzaju deski, cegły, dachówki oraz pręty. Ich transport jest stosunkowo łatwy, a dodatkowo nierzadko są one pozostawiane na samym wierzchu. Niestety, liczba kradzieży wzrasta wprost proporcjonalnie do cen materiałów, a te w ostatnich latach diametralnie poszły w górę.

W jaki sposób zabezpieczyć plac budowy?

Podstawowym elementem, którego celem jest zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą, pozostaje solidne ogrodzenie. Warto dopilnować, aby było ono trwałe, niełatwe do sforsowania bądź przecięcia ostrymi nożycami. Ponadto, ogrodzenie terenu budowy powinno mieć odpowiednią wysokość – nie może być ona mniejsza, niż 1,5 metra. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku zdecydowania się na płot o wysokości przekraczającej 2,2 metry, należy przeprowadzić szczegółową procedurę zgłoszeniową. Materiały oraz narzędzia pozostawiane na placu budowy nie powinny leżeć luzem; najlepiej, aby były one chowane w miejscach zamykanych na zamek; przykład stanowią skrzynie budowlane od firmy STRUMIN. Przeznaczone do bezpiecznego przechowywania oraz transportowania narzędzi, łączą ze sobą funkcjonalność, mobilność oraz łatwość transportu przy użyciu dźwigu, wózka paletowego czy wózka widłowego. Antywłamaniowa konstrukcja opiera się na szeregu współpracujących ze sobą zabezpieczeń, do których należą systemy wielopunktowego blokowania i ryglowania pokrywy, połączenia wykonane spoiną ciągłą, a także ukryte zamki, chroniące przed włamaniem bądź kradzieżą. Dzięki skrzyniom budowlanym, ochrona akcesoriów zapewniona jest przez niemalże 24/7. Dodatkowym zabezpieczeniem na placu budowy może okazać się monitoring. Kamery, które zostaną zamontowane w kilku miejscach działki, przydadzą się na dwa sposoby. Po pierwsze, mogą odstraszyć potencjalnego złodzieja; drugą funkcją jest zarejestrowanie jego wizerunku. Wtedy znacznie łatwiej będzie dowiedzieć się, kim jest sprawca – a może nawet uda się uzyskać skradzione przedmioty.

Czy „sąsiedzki monitoring” to dobre rozwiązanie?

Metodą na zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą jest również zatrudnienie ochrony – wtedy non stop ktoś będzie przebywał na placu budowy, pilnując materiałów i kosztownych narzędzi. Niestety, tego typu rozwiązanie nie należy do najtańszych. Pewną alternatywę stanowi „sąsiedzki monitoring”; w momencie gdy ktoś podejrzany pojawi się na działce, istnieją duże szanse, że zostanie zauważony przez osoby mieszkające w pobliżu. Te zaś mogą powiadomić o zdarzeniu właścicieli placu, tym samym zapobiegając kradzieży. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy budowa oddalona jest od terenów zamieszkałych; wtedy najlepiej jest polegać na wcześniej przytoczonych propozycjach. Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą pozwoli uniknąć szeregu niefortunnych zdarzeń, mogących doprowadzić do poniesienia horrendalnych strat w sprzęcie i materiałach budowlanych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE