Radomsko, Łódzkie 12.5o Czwartek, 23 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja reklama

Z PSP nr 7 do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Miasto
Jacek Paszewski

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, reprezentanci SKE Młodzież dla Europy, biorą udział w rekrutacji do XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Właśnie rozpoczęli działania. W tym roku zadaniem uczestników jest zrealizowanie projektu, w którym upamiętnią w sposób trwały (czyli taki, który będzie istniał po zakończeniu projektu w przestrzeni wirtualnej lub realnej) losy i działalność posła, który co najmniej raz sprawował mandat poselski w latach 1918-1939, i który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Wybór Igora i Mateusz padł na Kazimierza Pużaka. Dlaczego Kazimierz Pużak?

- Uważamy, że to bardzo barwna postać, niesamowicie zaangażowana w działalność polityczną, w sumie od najmłodszych lat, bo już w gimnazjum Kazimierz Pużak inicjował pierwsze projekty opozycyjne, a jego aktywność przybrała na sile w okresie międzywojennym, w czasie wojny a także po jej zakończeniu. Jesteśmy po analizie pierwszych materiałów historycznych, udało nam się dotrzeć do naprawdę wielu zasobów, jestem pod dużym wrażeniem tej postaci – mówi Mateusz Patalan.

Kazimierz Pużak urodził się w Tarnopolu (Ukraina), skąd z resztą pochodzi wiele zasłużonych postaci narodowości polskiej. Warto o tym pamiętać, warto podejmować działania, przypominające o zasługach, prześladowaniu w okresie komunizmu, tragicznej śmierci. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania pierwszych ankiet i sond ulicznych, wiedza na temat naszego bohatera nie jest zbyt powszechna.

 - Już teraz zapraszamy na debatę, którą chcemy zorganizować 29 marca o godz. 11.00 w Miejskim Domu Kultury ph. „Dekalog Pużaka”. Harmonogram działań mamy naprawdę napięty – dodaje Mateusz Patalan.

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym od 1994 r. przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej przez zaktywizowanie młodzieży na rzecz własnej społeczności lokalnej, a także upowszechnienie wiedzy na temat działania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej.

Uczestnicy wyłaniani są w drodze konkursu na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 laureatów projektu weźmie udział w posiedzeniu SDiM 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży jest poprzedzone przygotowaniem projektu uchwały przez autorów najwyżej ocenionych projektów podczas posiedzenia komisji. Projekt uchwały jest poddawany dyskusji, a następnie głosowaniu podczas obrad SDiM. Posiedzenie kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu RP. Uczestnicy SDiM mają za zadanie zrealizować projekt, który wynika z tematu sesji. Sprawozdanie z realizacji projektu, znajdujące się na platformie SDiM, jest oceniane i stanowi podstawę do zakwalifikowania do udziału w XXV sesji SDiM.

komentarze