Czworo uczniów oraz dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku uczestniczyło w spotkaniu wielokulturowym we Włoszech
Czworo uczniów oraz dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku uczestniczyło w spotkaniu wielokulturowym we Włoszech.
Najpierw w szkole wyłoniono uczestników. Były to osoby, które, zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, wykonali najlepsze plakaty o tematyce promującej właściwe zachowania wobec aktów przemocy oraz zaproponowali wiersz lub piosenkę dotyczącą szacunku.
Razem z Piotrem Mularczykiem (kl. I TME), Justyną Gałwą (kl. II LDS), Eweliną Kowalczyk (kl. II LDS) oraz Wiolettą Ojrzyńską (kl. III LMA) do Neapolu poleciały nauczycielki języka angielskiego - mgr Monika Zając oraz mgr Alina Dziegieć.
Pierwszego dnia młodzież została przyjęta przez rodziny goszczące. Piotrek zamieszkał z Lucio Lettera, Justyna z Ritą Massa, Ewelina z Ritą D'Aiello, natomiast Wiola z Danielą Ciuccio. Jeszcze tego samego dnia nastąpiło wspólne zapoznanie uczestników we włoskiej kawiarni.
Następnego dnia rozpoczęła się oficjalna część wymiany. Po uroczystym powitaniu nadszedł czas na prezentacje na temat szacunku wobec innych punktów widzenia. Młodzież z Łotwy, Grecji, Rumunii, Szkocji i Turcji pokazała prawdziwą klasę - ile państw, tyle form wyrażania siebie, począwszy od recytacji, przez taniec i śpiew, a skończywszy na występach teatralnych. Jeszcze tego samego dnia odbyła się wycieczka do pałacu królewskiego, słynącego z przepychu i bogactwa.
W kolejnym dniu odbyły się prezentacje uczniów z Cypru, Bułgarii, Polski, Niemiec oraz Włoch. Polska ekipa recytowała wiersze oraz wykonała utwór muzyczny. Na dużym ekranie wyświetlono zdjęcia opisujące historię dziewczyny nękanej w szkole. Najlepsi okazali się jednak Włosi, którzy śpiewem i tańcem powalili wszystkich na kolana.
Nie zabrakło czasu na zwiedzanie krużganku San Martino oraz muzeum, w którym najciekawszymi eksponatami są szopki świąteczne - "presepi". Po wycieczce młodzież udała się do pizzerii, aby skosztować prawdziwej włoskiej pizzy.
Uczestnicy zwiedzali także zniszczone przez Wezuwiusza Pompeje oraz miejscowość Sorrento, z którego można było zobaczyć Morze Tyrreńskie. Ponadto zobaczyli park archeologiczny Pausiylipon oraz groty Seiano.
Po powrocie do goszczącej szkoły, uczestnicy grali m.in. w bingo. Na wieczór trzeba było zacząć się żegnać, bo czas odjazdu zbliżał się wielkimi krokami. Następnego dnia wszyscy wrócili do Polski.
Warto dodać, że w dniach 1-6 czerwca podobna wymiana, z uczestnikami z wielu państw europejskich, zostanie zorganizowana w Polsce.
Wszelkie działania lokalne i zagraniczne są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".