W sobotę 26 września, w Urzędzie Miasta w Radomsku, odbyło się XXIII Forum Trzeźwościowe zorganizowane przez stowarzyszenie KWP „Szansa” i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji: „Aktywność fizyczna i rozwijanie własnych zainteresować jako ważny aspekt trzeźwienia”. Została poprowadzona przez Bogdana Szymczyka.
- Wydarzenia sportowe, takie jak tenis stołowy, piłka nożna czy organizowany przez nas bieg „Szansa na 5”, są świetnym sposobem na odreagowanie codziennego stresu. Co ważne, pomagają też wyjść do ludzi: bo pić można samemu, ale trzeźwieć już się nie da - mówi prezes stowarzyszenia KWP „Szansa”, Anna Kopeć.
Bogdan Szymczyk zwracał natomiast uwagę, że, co niezwykle go cieszy, w ostatnich latach aktywność fizyczna stała się modna i coraz więcej osób zaczyna ją praktykować. Jak mówi, sport może mieć fundamentalne znaczenie w procesie wychodzenia z uzależnień.
- Choćby człowiek przeszedł najlepsze terapie, w najlepszych ośrodkach, to jeżeli osoba uzależniona nie polubi życia na trzeźwo, nie będzie miała z niego żadnej satysfakcji, to bardzo często wraca do nałogu. Ale jeśli podejdzie do tego w ten sposób, że teraz zmienia tryb życia, że chce być aktywny fizycznie i rozwijać swoje pasje, to poczuje się dużo bardziej zmotywowana – mówi.
- Pamiętam, że jeszcze 30 lat temu bycie osobą uzależnioną wiązała się ze swego rodzaju piętnem: alkoholik, odwyk, wszywka, Anonimowi Alkoholicy – to było coś, co obciążało człowieka. Wiele osób, które trafiały wtedy po raz pierwszy do klubu, rozpoczynały swoją wizytę od sprawdzenia, czy nikt znajomy ich nie widzi. I cieszę się, że to podejście się w ostatnich latach zmieniło - dodaje Szymczyk.
- To jest niezwykle ważne, że ci ludzie mają szanse spotkać się nie tylko ze swoimi terapeutami, ale i w trochę szerszym gronie. Mogą porozmawiać ze sobą i przekonać się, że nie tylko oni mają takie problemy. Samo poczucie, że nie jesteś sam, jest bardzo pomocne - zauważa Wioletta Marcinkowska, kierownik Centrum Aktywności Społecznej.
autor: M. Patalan