X finał Festiwalu Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej

8 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku odbył się dziesiąty już finał konkursu poezji i współczesnej piosenki niemieckiej

Fot. Karolina Basińska8 lutego 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku odbył się dziesiąty już finał konkursu poezji i współczesnej piosenki niemieckiej.

Jest to konkurs o zasięgu powiatowym. W konkursie udział wzięły następujące szkoły - I LO, II LO, ZSEiE, Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz gospodarze - ZSP nr 1.

Do konkursu w kategorii na najpiękniejszą interpretację poetycką, tłumaczenie wybranego wiersza na język polski zgłosiło się 14 uczestników.

Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła Monika Młynarczyk, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku za interpretację wiersza "Alles still" ("Jak cicho"), autorstwa Theodora Fontane. Drugie miejsce przypadło Magdalenie Bogacz z III LO za tłumaczenie wiersza "Ein Weib" ("Kobieta"), autorstwa Heinrich Heine. Trzecie miejsce zajęła Monika Dygudaj z II LO w Radomsku za wiersz "Meine Insel bist du" ("Moja wyspa to ty"), autorstwa Kindermann.

W drugiej kategorii na najpiękniejszą recytację wybranego utworu w języku niemieckim uczestniczyło 12 osób. Kolejne miejsca zajęli:
- pierwsze miejsce Oliwia Walada z I LO w Radomsku, która recytowała wiersz Borcherta "Abendlicht"
- drugie miejsce zajęła Joanna Widawska z I LO w Radomsku, uczennica recytowała wiersz Schillera "Das Mädchen aus der Fremde"
- trzecie miejsce Joanna Kępa z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku, uczennica zaprezentowała wiersz "Insel der Ewigkeit".
W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia, które przypadły Aleksandrze Adamek z I LO  za wiersz Borcherta "Abendlicht" i Łukaszowi Brdowskiemu z II LO  za utwór "Ein Weib" Heinricha Heinego.

Trzecia kategoria to wykonanie wybranego utworu muzycznego w języku niemieckim z własnym podkładem muzycznym. W tej kategorii swoje muzyczne interpretacje przedstawiło 7 uczestników w tym 3 solistów i 4 zespoły. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Adamek, uczennica I LO  za wykonanie utworu "99 Luftballons" wokalistki Nany. Drugie miejsce otrzymał Konrad Przerada z III LO, który wykonał utwór Udo Lindberga "Horizont". Trzecie miejsce trafiło do Malwiny Ścisły, Barbary Żuławskiej i Dariusza Barańskiego z II LO za utwór "So bist du" wykonawcy Petera Maffaya. Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Bielska z I LO za utwór "Wenn ein Lied" wokalisty Xaviera Naidoo.

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody. Spotkanie zakończyła tradycyjnie wspólna pamiątkowa fotografia.

W jury zasiadły nauczycielki z ZSP nr 1, polonistki - mgr Agnieszka Bartnik, mgr Bożena Załóg i mgr Mirosława Choróbska, panie germanistki mgr Marzenna Wieciech, mgr Monika Rakowska, mgr Iwona Bałazińska (nauczyciel z I LO) oraz opiekun świetlicy mgr Renata Koniarska.

Warto zaznaczyć, że wszystkie upominki dla uczestników zafundowała firma "Ball Packaging Europe" z Radomska oraz wydawnictwo "Nowa Era".

Więcej o:
poezja niemcy język niemiecki konkurs festiwal śpiew wiersz występ zespół szkół ponadgimnazjalnych nr 1 w radomsku mechanik
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE