X Dni Kina rozpoczęte

Jubileuszową X edycję Dni Kina rozpoczęły w MDK w Radomsku Warsztaty Filmowe dla uczestników Konkursu na Etiudę Filmową ph. „Amatorzy robią profesjonalne kino inspirowane Filmoteką Szkolną”.

Jubileuszową X edycję Dni Kina rozpoczęły w Miejskim Domu Kultury w Radomsku Warsztaty Filmowe dla uczestników Konkursu na Etiudę Filmową ph. „Amatorzy robią profesjonalne kino inspirowane Filmoteką Szkolną”.

Źródło: http://www.mdkradomsko.pl

Młodzież z radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych pod czujnym okiem instruktorów – Grzegorza Habryna i Anety Wawrzoły – poznawała etapy produkcji filmowej i sposób doboru środków filmowych, umożliwiających wzbogacenie obrazu poprzez m.in. wprowadzenie do filmu efektów dźwiękowych.

Przez dwa kolejne dni warsztatów, będzie pracowała nad własnym spotem reklamowym, ph. „ Kino źródłem wiedzy, wzruszeń i rozrywki” promującym kino Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Po raz pierwszy w tegorocznej edycji Dni Kina, doświadczonych prowadzących wspierała trójka młodych miłośników X Muzy – tzw. koordynatorów w składzie: Karolina Barska, Jakub Choróbski, Jagoda Muszyńska,  którzy przybliżyli swoim rówieśnikom podstawy języka filmowego oraz podzielili się z nimi wiedzą na temat pracy realizatorów dzieła filmowego.

Podczas warsztatów, uczniowie, analizowali pod względem technicznym i treściowym fragmenty z filmu „Amator” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego (film został pozyskany z zasobów Filmoteki Szkolnej). Po filmie, pomiędzy uczestnikami warsztatów, wywiązała się dyskusja dotycząca „Roli filmowców amatorów w świecie kinematografii”. W czasie praktycznych ćwiczeń warsztatowych, podzielona na kilkuosobowe grupy młodzież, odnajdywała „ukryte znaczenia” symboli w przygotowanych przez instruktorów planszach z prostymi, niemal piktograficznymi rysunkami, np. czerwonej sukienki.

Porównywano także reklamy telewizyjne, prasowe i radiowe o podobnej tematyce, wskazując w nich dobre i złe strony. Młodzi kinomaniacy mieli również możliwość zobaczenia fragmentów tzw. „making of” z planów filmowych.

W czasie przerw, każdy mógł zapoznać się z fachową literaturą o tematyce filmowej. Pierwszy dzień warsztatów zakończyła praca w grupach i wspólne pisanie wstępnych scenariuszy, przy czynnym współudziale prowadzących i koordynatorów.

Budowanie postaci głównego bohatera ułatwiły na pewno ćwiczenia kostiumograficzne, podczas których młodzież komponowała z przygotowanych przez instruktorów części garderoby, strój wylosowanego przez nich przykładowego „bohatera”.

Podczas kolejnych dni warsztatów, uczestnicy przystąpią do pierwszych prób realizacji materiału filmowego na terenie Radomska i jego montażu oraz udźwiękowienia. Finał warsztatów – gotowe spot reklamowe i finalistę konkursu, będzie można zobaczyć podczas Gali Finałowej z profesorem Jerzym Stuhrem już 5 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Organizatorami "X Dni Kina" są: Miejski Dom Kultury w Radomsku i I LO im. F. Fabianiego w Radomsku.
Honorowy patronat objęli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Szkolna, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Starosta Powiatu Radomszczańskiego Robert Zakrzewski, Prezydent Miasta Radomsko Anna Milczanowska.

Więcej o:
dni kina mdk radomsko liceum miejski dom kultury
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE