Wzrasta ilość kradzieży - sprawdź jak się zabezpieczyć

Wzrasta ilość kradzieży - sprawdź jak się zabezpieczyć

Wydaje się, że wraz z końcem lat dziewięćdziesiątych czas złodziei samochodowych na dobre przeminął. Statystyki przedstawiane w prasie motoryzacyjnej pokazują jednak, że pomimo znaczącego spadku kradzieży aut w naszym kraju jest to nadal bardzo częsty proceder. Jeśli do tej pory bagatelizowałeś zagrożenie, jakim może być kradzież auta, nadszedł czas, aby poważnie rozważyć kilka sposobów zabezpieczenia samochodu przed przejściem w niepowołane ręce.

Parkuj bezpiecznie

Warto dobrze wybrać odpowiednio miejsce, w którym zostawiamy samochód. Wiadomo, że parkowanie na ulicy podwyższa ryzyko kradzieży, ponieważ postawione tak auta są najłatwiej dostępne. W miarę możliwości finansowych należy się zastanowić nad wynajęciem miejsca w podziemnej hali pod blokiem, w garażu czy też na strzeżonym parkingu. Poruszana kwestia dotyczy również właścicieli domów, którzy powinni wreszcie uprzątnąć swoje garaże i wstawiać do nich samochody na noc.

Samochodowa samoobrona

Autoalarm wydaje się w dzisiejszych czasach standardem, chociaż zdarzają się jeszcze kierowcy, którzy wątpią w jego skuteczność. To błąd! Wbrew powszechnym przekonaniom wielu złodziei rezygnuje z kradzieży, widząc profesjonalną instalację. Alarm samochodowy nie jest jedyną możliwością zabezpieczenia samochodu – istnieje wiele mechanicznych blokad, w które można doposażyć pojazd. Odpowiadają one na za unieruchomienie skrzyni biegów czy kierownicy. Warto też założyć immobilizer, który chroni przed podrobionymi kluczykami.

Ubezpieczenie

Pomimo dużego wyboru zabezpieczeń antykradzieżowych nigdy nie wiadomo, czy auto nie zostanie skradzione. Nie ma bowiem technologii, których nie da się obejść. Dlatego chcąc mieć pewność, że uda się odzyskać chociaż pieniądze, warto zainwestować w ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Polisy obejmujące takie ryzyko to autocasco, które zabezpiecza auto w wielu ekstremalnych przypadkach oraz minicasco, które jest tańsze i ograniczone wyłącznie do ryzyka kradzieży. Należy też zadbać o wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia. W celu dokonania najkorzystniejszej kalkulacji najlepiej zacząć od sprawdzenia oferty na ubezpieczanie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl, gdzie dobierzesz odpowiednią ofertę.

Bądź odpowiedzialny

We wnętrzu samochodu nie powinno się zostawiać cennych przedmiotów, a nawet ubrań. Czasem z błahego powodu takiego jak radio czy płaszcz ofiarą mogą paść szyby i tapicerka auta. Ubezpieczyciele nie wypłacą też odszkodowania w przypadku, gdy właściciel samochodu dopuści się tak zwanego rażącego niedbalstwa. Dlatego należy domykać szyby, chować kosztowności i w żadnym wypadku nie wolno zostawiać kluczyków w stacyjce! Jeśli samochód zniknie w wyniku zaniedbania właściciela, odszkodowanie z AC może zostać niewypłacone.

Autocasco to właściwie jedyny sposób na stuprocentowe zabezpieczenie wartości auta przed kradzieżą. Nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane technologie chroniące pojazd przed złodziejami mogą zostać bowiem przez nich pokonane, jeśli obiorą sobie za cel Twój samochód. Dlatego polisę AC koniecznie powinni wykupić właściciele droższych aut, których kradzież lub utrata z innego powodu wiązałyby się z poważną stratą finansową.

Niestety, autocasco nie jest dla każdego, ponieważ towarzystwa nie proponują go właścicielom starszych i mniej wartościowych aut. Jeżeli więc jeździsz 20-letnim Volkswagenem Golfem, którego kupiłeś za 4 tys. zł, żadna firma nie zaproponuje Ci autocasco. Inaczej jest minicasco, czyli ubezpieczeniem ograniczonym głównie do ryzyka kradzieży, które w niższej cenie niż pełne AC można wykupić również dla mało wartościowego auta.

Więcej o:
kradzież
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE