Wystawa „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym”

W siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, w poniedziałek (19 sierpnia) odbyło się spotkanie z Wicewojewodą Łódzkim Krzysztofem Cieciórą, dotyczące wystawy „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym”. Wystawa prezentuje 52 sylwetki wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład do rozwoju polskiej i światowej nauki. Ekspozycję będzie można oglądać w holu głównym MDK do końca tego tygodnia.

Przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawę pt. „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym” otworzyli dziś w MDK w Radomsku – wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz Jolanta Dąbrowska z MDK.

- Radomszczanie mogą od dzisiaj oglądać wyjątkową wystawę „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym”. A jak dobrze wiemy, ten okres to był czas kiedy wszystko w społeczeństwie się odbudowywało, również kultura i sztuka, która kwitła w sposób szczególny. A kto za tym stał i jacy ludzie tą kulturę i sztukę budowali dowiedzieć się można właśnie z wystawy
- mówiła Jolanta Dąbrowska.

Wystawa „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym” prezentuje wybrane sylwetki wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład do rozwoju polskiej i światowej nauki. Do współpracy nad stworzeniem tego projektu włączył się wicewojewoda Krzysztof Ciecióra.

- Bardzo się cieszę, że udało się nam wystawę prezentującą osiągnięcia polskiej nauki w okresie międzywojennym zaprezentować radomszczanom. Zbliża się koniec wakacji, dlatego też mam nadzieję, że ekspozycja ta stanie się inspiracją dla uczniów i ich rodziców, w jakim kierunku i jak można się uczyć. Myślę, że to dla młodych świetna gratka, aby poznać polską naukę, która jak się okazuje, o czym często zapominamy, osiągała ogromne sukcesy w skali całego świata. Dziś prezentujemy tylko wybranych naukowców, którzy byli przodownikami w pewnych rozwiązaniach, które dzisiaj stosujemy i które są dla nas normalne
- mówił wicewojewoda Krzysztof Ciecióra.

Wśród 52 zaprezentowanych postaci polskich naukowców, wynalazców i odkrywców znajdziemy m.in.: autora przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi (0, A, B i AB) ‒ Ludwika Hirszfelda, twórcę nowoczesnej kartografii ‒ Eugeniusza Romera, twórcę metody otrzymywania monokryształów ‒ Jana Czochralskiego, twórcę pierwszych europejskich elektrowni wodnych ‒ Gabriela Narutowicza, twórcę pierwszego mostu spawanego ‒ Stefana Bryłę, wynalazcę peryskopu czołgowego ‒ Rudolfa Gundlacha, współtwórcę walkie-talkie ‒ Henryka Magnuskiego,  jednego z głównych konstruktorów załogowego pojazdu księżycowego programu Apollo -  Mieczysława Bekkera, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce - Marię Grzegorzewską, odkrywcę szczepionki przeciwtyfusowej – Rudolfa Weigla, a także twórcę wykrywacza min – Józefa Kosackiego, jak również przedstawicieli Lwowskiej Szkoły Matematycznej, jak Stefan Banach,  Stanisław Marcin Ulam.

Radomsko jest miastem jednym z 14 przystanków, w których wystawa będzie prezentowana.

Więcej o:
mdk radomsko dom kultury w radomsku wystawa mdk wystawa polska nauka w 20-leciu międzywojennym radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE