"Dzieje radomszczańskiego rzemiosła" to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku
"Dzieje radomszczańskiego rzemiosła" to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku.
Można na niej podziwiać sztandary cechów, zdjęcia, księgi pamiątkowe, dokumenty, dyplomy nadania uprawnień oraz różnego rodzaju przedmioty służące do wykonywania pracy rzemieślników.
Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 60-lecia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku. Jest to jeden z kilku elementów obchodów wspomnianej rocznicy. Co ważne, 19 marca przypada święto Świętego Józefa, czyli patrona Cechu Stolarzy.
Podczas inauguracji miał miejsce odczyt Agnieszki Podolskiej (wiceprezes radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego) pod tytułem "Tradycje stolarskie w Radomsku". Licznie przybyli goście mogli dowiedzieć się m.in. o pochodzeniu popularnego powiedzenia "siedzieć na pieniądzach" oraz o wielkich zakładach produkujących w Radomsku meble dużo wcześniej niż Fameg. Wśród tych zakładów były m.in. Thonet (później Thonet-Mundus), fabryka braci Kohn, Mazovia oraz Ksawery Wunsche i S-ka.
Organizatorami wystawy są Zarząd Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku, Przewodniczący Sekcji Drzewnej i Dyrektor Biura oraz Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Wystawę można oglądać do 20 kwietnia.