Radomsko, Łódzkie 26.2o Niedziela, 21 Lipca 2019
ważne informacje
  • 08:07 Ograniczenie w dostawie ciepłej wody czytaj dalej
  • 16:07 Zagłosuj na Radomsko w konkursie Planete+ „Twoje miasto z góry” czytaj dalej

Wystawa o „Muminkach” zagościła w bibliotece

Kultura i rozrywka
Beata Januszewska

W oddziale dla najmłodszych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku można oglądać przygotowaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wystawę prezentującą bohaterów bajki Muminki, autorstwa fińskiej pisarki Tove Jansson. Pamiętacie ich? Który był waszym ulubionym?

Wystawa „Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków” przygotowana została przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. To objazdowa wystawa, która w radomszczańskiej bibliotece będzie do obejrzenia przez całe dwa miesiące wakacji. Na wystawie znaleźli się główni bohaterowie cyklu dziewięciu książek i dwudziestu dwóch komiksów o Muminkach. Wystawa przedstawia również ich autorkę, Tove Jansson, która oprócz cyklu o Muminkach jest też autorką książek dla dorosłego odbiorcy. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się dwie z nich: „Lato" i „Uczciwa oszustka".

Na motywach cyklu bajek o zabawnych trollach powstało kilka seriali telewizyjnych oraz filmów pełnometrażowych. Polski serial „Opowiadania Muminków” tworzony był w latach 1977-1982 przez łódzkie studio filmów Se-ma-for. Drugim znanym polskim widzom serial jest zrealizowany w międzynarodowej koprodukcji w latach 1990-1991 pt. „Muminki”. Powstawały też spektakle teatralne w Polsce i na świecie, a także wersje radiowe.

Bibliotekarki oddziału dla dzieci przyznają, że choć książki Tove Jansson mają tyle lat, nadal cieszą się sporą popularnością i są wypożyczane przez nowe pokolenia, które poznają ten fascynujący świat Muminków.

komentarze