Wystartowała ERA SMAKU. Starostwo w Radomsku będzie wspierać lokalnych producentów żywności

Fot. Wojciech Bojdo

Starostwo Powiatowe w Radomsku zainaugurowało projekt „ERA Smaku”, którego celem jest promowanie lokalnych producentów żywności i gospodarstw oraz ich integracja.

Rolnicy i producenci żywności z powiatu radomszczańskiego, którym dedykowane jest przedsięwzięcie, zostaną zjednoczeni pod wspólnym szyldem, mającym na celu stworzyć silny, lokalny, na ten moment nieformalny związek sektora rolno-spożywczego.

- Poprzez zaplanowane działania przyczynimy się między innymi do skrócenia łańcucha dostaw, wspierania lokalnych rolników, ochrony bioróżnorodności, ochrony środowiska, poprawy stanu zdrowia mieszkańców powiatu radomszczańskiego i rozwoju gospodarki naszego powiatu. Jest to szansa szczególnie dla drobnych producentów, którzy będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu i sprzedaży swoich produktów. Projekt jest także ukłonem w stronę klientów, ponieważ dostarczając informację o możliwości zakupu świeżych, zdrowych produktów, bez dodatków ulepszaczy czy konserwantów sprosta wymaganiom dzisiejszych, coraz bardziej świadomych konsumentów – mówi Małgorzata Lewandowska, wicestarosta powiatu radomszczańskiego.

Inicjatywa  łączy lokalnych wytwórców i nabywców, dzięki czemu wyeliminować można pośredników, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia kosztów po obydwu stronach.

- Realizacja projektu „ERA SMAKU” w dzisiejszych czasach ma duży potencjał sukcesu, ponieważ konsumenci  coraz  bardziej zainteresowani są kupnem bezpośrednio od rolnika, natomiast producenci poszukują nowych rynków zbytu. Tworząc i promując działania, chcemy podkreślić,  że żywność, która produkowana jest według tradycyjnych receptur, bez ulepszaczy i zbędnych środków chemicznych z lokalnych grządek, pól  i hodowli posiada unikalny, niepowtarzalny  smak oraz walory zdrowotne, a producenci z terenu powiatu radomszczańskiego to profesjonaliści, którzy z troską i dbałością wytwarzają naturą, zdrową i bezpieczną żywność, posiadającą odpowiednią wartość odżywczą – podkreśla Małgorzata Lewandowska.

Producent lokalny, który zdecyduje się na udział w projekcie, otrzyma bezpłatną, profesjonalną, wizytówkę  swojej firmy i produktów, która będzie  zamieszczona na nowo powstałej stronie internetowej www.erasmaku.pl, koordynowanej i administrowanej przez pracowników Biura Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Radomsku. Dzięki temu konsument uzyska informację o lokalnych rolnikach i producentach żywności, a poprzez zamieszczone w serwisie dane teleadresowe w łatwy i szybki sposób skontaktuje się telefonicznie lub mailowo z wytwórcami oraz  uzyska informację o bieżącej ofercie.

- ERA SMAKU to świetny pomysł. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozszerzała. Wolimy sprzedawać nasze produkty na lokalnym rynku – stwierdziła Roma Kluska, producentka miodów.

Równocześnie ze stroną internetową, pod taką samą nazwą, utworzony zostanie fanpage na FB, który również stanie się źródłem informacji o lokalnych produktach, a także atrakcyjną formą promocji tego przedsięwzięcia i producentów, którzy do niego przystąpią.

Projekt ERA SMAKU pełnił będzie także funkcję edukacyjną, wspierającą i integracyjną. W ramach jego realizacji zaplanowane zostaną przedsięwzięcia zarówno dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego, jak i samych producentów.

Wśród uczestników projektu ERA SMAKU są także Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu radomszczańskiego, których działalność doskonałe wpisuje się w założenia przedsięwzięcia.

Przygotowanie tradycyjnych potraw z wykorzystaniem najwyższej jakości produktów na rodzinne uroczystości czy organizacja przyjęć i innych wydarzeń to tylko niektóre z przykładów usług oferowanych przez lokalne stowarzyszenia i organizacje.

Nazwa ERA SMAKU nawiązuje do prowadzonego od 2019 roku przez Starostwo Powiatowe w Radomsku projektu ERA TRAVEL. Te dwie inicjatywy połączyło wspólne hasło „ … i jesteś na dobrej drodze” – na drodze do dobrego zdrowia jako głównego wyznacznika jakości życia.

Dotychczas do projektu ERA SMAKU przystąpiło 30 lokalnych producentów rolno – spożywczych.

Partnerem projektu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański starostwo radomsko era smaku projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE