Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego ogłosił dziś listę projektów rekomendowanych do realizacji w ramach II edycji radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie zarekomendowano 16 projektów zlokalizowanych na terenie całego miasta. Zespół przedstawił też plusy i minusy tegorocznej edycji budżetu.
Jak wyjaśnia szef Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego Jan Suwart, w tegorocznej edycji budżetu ogółem zarejestrowano 5 296 kart do głosowania. Liczba kart zarejestrowanych drogą elektroniczną wynosiła 2 699 kart, natomiast 2 597 kart papierowych przekazano drogą tradycyjną.
Po przeliczeniu głosów oddanych przez mieszkańców wyłoniono 15 zwycięskich projektów, jednak po zsumowaniu kosztów okazało się, iż będzie można zrealizować dodatkową inwestycję w obszarze IV.
- Po zsumowaniu kwot inwestycyjnych w poszczególnych obszarach, okazuje się, iż pozostaje do wykorzystania kwota ponad 114 tysięcy złotych. Najwięcej głosów oddano w obszarze czwartym, więc zgodnie z regulaminem budżetu możliwe jest zarekomendowanie kolejnego projektu z tego obszaru, czyli placu rekreacji ruchowej przy ulicy Brzeźnickiej za 107 tysięcy złotych – wyjaśnia Jan Suwart, dodając jednocześnie, iż następnym krokiem będzie przeprowadzanie procedur przetargowych na rekomendowane inwestycje.
Pewne kontrowersje wśród członków zespołu wzbudziła wygrana projektu „Fontanna multimedialna I”, gdyż razem z projektem „Fontanna multimedialna II” stanowi integralną całość. Problem polega na tym, iż „Fontanna multimedialna II” nie została wybrana przez radomszczan, a co za tym idzie będzie można zrealizować jedynie połowę projektu.
- Regulamin nie przewidział takiej sytuacji, jedna część będzie realizowana, a druga nie. Fontanny tworzą całość, budowa jednej części mija się z celem – zauważa Ewa Drzazga z Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego.
- Formalnie można było wycofać swój projekt do 10 listopada. W tej chwili wnioskodawca nie może tego uczynić. W trakcie dalszych procedur może się okazać, iż realizowanie jednej części projektu byłoby bez celowe. Istnieje druga możliwość, czyli zrealizowanie „Fontanny multimedialnej II” z środków niepochodzących z puli Budżetu Obywatelskiego. Więcej o tej sprawie będzie można powiedzieć po uchwaleniu budżetu miasta na rok 2017 – dodaje Jan Suwart.
Członkowie zespołu zauważyli, iż druga edycja Budżetu Obywatelskiego nie była pozbawiona wad, lecz została pozbawiona wielu niedociągnięć z poprzedniej edycji. Generalnie jest to krok w przód, jednak kolejne edycje budżetu będą musiały być jeszcze lepiej dopracowane.
W tym roku łącznie zarejestrowano 5 296 kart, natomiast w ubiegłym 11 319. Taka sytuacja spowodowana jest tym, iż w poprzedniej edycji istniała możliwość głosowania przez pełnomocników. Wysoka frekwencja głosujących w pierwszej edycji budżetu nie odzwierciedlała faktycznego zaangażowania mieszkańców. Członkowie zespołu zwrócili również uwagę na słabą promocję tegorocznej edycji budżetu.
- Kiedy docieraliśmy do mieszkańców, nie wiedzieli o co chodzi. W momencie głosowania radomszczanie nie wiedzieli, że można głosować na cztery projekty, głosowali na jeden projekt. Później dowiedzieli się, że można oddać głos na 4 projekty, pobierali kolejna kartę i głosowali. W takim przypadku oba głosy były nieważne – zauważa Ewa Drzazga, dodając jednocześnie, iż okres jesienno-zimowy nie sprzyja promocji Budżetu Obywatelskiego. Dlatego w przyszłym roku członkowie zespołu będą zabiegali, by promocja wniosków odbywała się w wakacje, a głosowanie w połowie września.
- Mamy nadzieję, że przyszłe budżety będą pozbawione znanych nam wad. Wyeliminowaliśmy wiele błędów z poprzedniej edycji. Jesteśmy bogatsi o kolejne doświadczenia. Mam nadzieję, że kolejne zespoły poradzą sobie jeszcze lepiej – podsumowuje Kamil Bugdal.
Uroczyste podsumowanie II edycji Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w styczniu 2017 roku.
Zwycięskie projekty:
Obszar I:
- Zaprojektowanie i budowa ogólnodostępnego placu zabaw przy ulicy Przedborskiej 141 liczba głosów - 720
- Piknik integracyjny mieszkańców Radomska - 514
- Siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw przy ulicy Wilsona-Chłodna - 476
- Siłownia zewnętrzna aktywne śródmieście - 301
- Podnoszenie kompetencji językowych seniorów - 282
Obszar II:
- Zaprojektowanie i budowa ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego o sztucznej nawierzchni, wraz z ogrodzeniem przy ul. Torowej w Radomsku - liczba głosów 740
- Siłownia pod chmurką - 542
- Grill miejski przy „Wielorybku” - 395
Obszar III:
- Fontanna multimedialna I - liczba głosów 793
- Plac zabaw z zestawem do ćwiczeń dla dorosłych przy ulicy Śląskiej - 663
- „Pomost dla pokoleń” - 279
- Seniorzy otwarci na świat – edukacja komputerowa osób starszych - 273
Obszar IV:
- Doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej Bogwidzowy - liczba głosów 1079
- Kreatywny plac zabaw i rekreacji - 1078
- Wolny czas spędzony aktywnie, radośnie i zdrowo – świetlica rekreacyjna dla juniora i seniora - 983
- Plac rekreacji ruchowej – siłownia – dodatkowa inwestycja.