Wykop archeologiczny może mieć nawet trzy metry głębokości

Wykop archeologiczny może mieć nawet trzy metry głębokości Fot. M. Kołaczkowski

W ubiegłym roku, zanim ruszyła budowa parkingu, na terenie między ul. Reymonta a Al. Jana Pawła II w Radomsku, przeprowadzono prace archeologiczne. Na całym obszarze, gdzie teraz są miejsca postojowe, znaleziono pozostałości z czasów średniowiecza.

W części terenu badacze natrafili na cmentarz znajdujący się przy kościele św. Ducha, a także na przytułek - dom szpitalny należący do parafialnej działki oraz zabytki ceramiczne, metalowe, szkła, kości ludzkie i zwierzęce.

Dzisiaj trwa drugi etap działań archeologów związanych z przebudową kolejnego fragmentu ulicy Reymonta. Podobnie jak w pierwszym etapie archeolodzy natrafili na dawną drogę wyłożoną drewnianymi belami. 

- W tej drodze widoczne są nawet koleiny zrobione przez wozy, które po niej jeździły. Dzięki temu będziemy mogli określić, chociażby szerokość wozów, jakie uczęszczały po radomszczańskich drogach - informuje Krzysztof Błaszczyk, archeolog.

Z kamerą portalu Radomsko24.pl odwiedziliśmy stanowisko badań. Program „W Temacie” prosto z wykopalisk na ul. Reymonta i premierowa rozmowa z Krzysztofem Błaszczykiem w piątek 22 września o godz. 19.45. A w dowolnym momencie na naszym kanale na YouTube. Zapraszamy do oglądania.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk krzysztof błaszczyk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE