Wykonawca zrezygnował z remontu piwnic MDK w Radomsku. Część budynku wyłączona z użytkowania

To już pewne. Generalny remont piwnic Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na razie się nie rozpocznie. Wykonawca inwestycji, radomszczańska firma „Inkomet”, zrezygnował z realizacji tego zadania. Poinformowały o tym podczas konferencji prasowej władze Radomska.

Wykonawca, po wejściu na teren budowy stwierdził, że piwnice są w bardzo złym stanie i realizacja zadania według opracowanego projektu nie jest możliwa. Rezygnację z wykonania inwestycji złożył w miniony piątek.

- Jesteśmy zaskoczeni tym, że firma Inkomet złożyła oświadczenie o tym, że rezygnuje z wykonania inwestycji. W mieście cały czas trwały procedury związane z tym, żeby wyjaśnić sytuację związaną ze stanem piwnic. Mieliśmy projekt, który został przygotowany przez specjalistę, który ma uprawnienia. Dlatego projekt ten został poddany przetargowi. Na tym etapie nie były składane żadne pytania – mówi prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Umowa z firmą Inkomet na wykonanie remontu piwnic w MDK została podpisana w sierpniu 2020 roku. W październiku wykonawca przedstawił miastu informację, że w dokumentacji zostały przyjęte wadliwe rozwiązania dotyczące izolacji ścian piwnic. Opierał się na własnej ekspertyzie.

- Projektant uważał, że wszystko zostało wykonane prawidłowo. W związku z tym, że mieliśmy dwie skrajne opinie w tej sprawie, zleciliśmy dodatkową, niezależną ekspertyzę. Otrzymaliśmy ją 22 marca. Wynika z niej, że są błędy w dokumentacji, w doborze na niektórych fragmentach izolacji ścian – wyjaśnia Monika Andrysiak, wiceprezydent Radomska.

Jak wyjaśniają władze miasta, okazało się, że w złym stanie technicznym znajduje się też strop pomieszczenia, w którym znajduje się kawiarnia. W związku z tym, podjęta została decyzja o wyłączeniu tego pomieszczenia z użytkowania.

- Najemca został o tym poinformowany. Podczas pandemii i tak nie mógł prowadzić działalności i nie będzie ponosić kosztów najmu. Niewykluczone, że zrezygnuje ze swojej działalności w MDK – tłumaczy Krzysztof Zygma, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Po otrzymaniu ekspertyzy stanu technicznego budynku, Urząd Miasta zlecił wprowadzenie poprawek do projektu inwestycji.

Na realizację remontu piwnic radomszczański magistrat pozyskał ponad 3,5 mln złotych dofinansowania.

- Takie dotacje powinny być rozliczone do końca 2023 roku. W tej chwili zostanie ogłoszony kolejny przetarg na remont piwnic MDK i mam nadzieję, że firma, która go wygra zrealizuje to zadanie i dotacja zostanie wykorzystana - mówi Jarosław Ferenc.

Przypomnijmy. Projekt „Miejski Dom Kultury w Radomsku – projekt nowej przestrzeni dla kultury” zakłada kompleksową przebudowę piwnic Miejskiego Domu Kultury, wymianę instalacji oraz montaż windy. W piwnicach MDK powstaną pomieszczenia, z których będą korzystać m.in. działające w placówce sekcje artystyczne. Zakupione zostanie również wyposażenie, w tym nowoczesny sprzęt multimedialny.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko mdk radomsko remont piwnic inkomet rezygnacja inwestycja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE