Wybory 2014: oni muszą pogodzić się z porażką

8 dotychczasowych radnych miejskich poczuło minionej nocy gorycz porażki - nie zostali bowiem wybrani na kolejną kadencję. O porażce może też mówić SLD oraz Towarzystwo Patriotyczne.

8 dotychczasowych radnych miejskich poczuło minionej nocy gorycz porażki - nie zostali bowiem wybrani na kolejną kadencję. O porażce może też mówić SLD oraz Towarzystwo Patriotyczne.
fot.archiwum
Nowa ordynacja wyborcza i jednomandatowe okręgi sprawiły, że na listach wyborczych w czterech okręgach spotkali się dotychczasowi radni. Wiadomo więc było, że z tych pojedynków zwycięsko wyjdzie tylko po jednym kandydacie. I tak w okręgu wyborczym nr 5 Grzegorz Skalik (KWW Anny Milczanowskiej) zdobył więcej głosów niż dotychczasowy radny Sławomir Bąbol (RdR). W okręgu 12 Małgorzata Lewandowska (KWW Anny Milczanowskiej) została pokonana przez Tomasza Kornackiego (PO), a w okręgu 14 Ryszard Szczygłowski (SLD) przegrał ze Zbigniewem Piechowiczem (KWW Anny Milczanowskiej).

Największe zaskoczenie nastąpiło jednak w okręgu 18, w którym dwójka dotychczasowych radnych - Jadwiga Łysik (RdR) oraz Edward Szczerbiński (KWW Anny Milczanowskiej) zdobyli mniej głosów niż kandydat PSL - Andrzej Otoliński.

W trzech okręgach dotychczasowi radni startowali raczej jako "pewniacy", bowiem konkurowali z osobami bez doświadczenia w samorządzie. Jak się jednak okazało - samo doświadczenie nie wystarczyło. W okręgu 2 radna SLD Ewa Drzazga (i jednocześnie kandydatka SLD na prezydenta) straciła swój mandat na rzecz Dariusza Kopcia z KWW Anny Milczanowskiej. Do Rady Miejskiej nie dostał się także jej dotychczasowy przewodniczący Jacenty Olszewski (KWW Anny Milczanowskiej), który przegrał z Dorotą Sujką (PO) w okręgu nr 4. Edyta Sapis z KWW Anny Milczanowskiej została pokonana przez Beatę Kowalską z RdR (okręg nr 11).

Biorąc pod uwagę poszczególne komitety wyborcze, to największą porażkę zaliczyło radomszczańskie SLD, które w zeszłej kadencji miało trzy mandaty w Radzie Miejskiej, a teraz nie ma ani jednego. O głosy radomszczan zabiegał również KWW Towarzystwo Patriotyczne Radomsko - również bez skutku. 

Więcej o:
wybory2014 wybory samorządowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE