Wybór systemu ogrzewania do nowego domu

Wybór systemu ogrzewania do nowego domu

Ogrzewanie to jedna z największych składowych kosztów eksploatacji budynku. Dlatego wybór odpowiedniego systemu ma tak duże znaczenie. Ponadto sposób ogrzewania znacząco wpływa na komfort domowników. Jakie ogrzewanie wybrać do nowego domu? Porównujemy najpopularniejsze rozwiązania.

Wybór systemu ogrzewania do domu – na co zwracać uwagę?

System ogrzewania to jedna z najważniejszych inwestycji w domu. Jego zmiana nie jest łatwa ani tania, dlatego warto dobrze przemyśleć ten wybór. Na jakie czynniki zwracać uwagę?

Efektywność energetyczna – mówi o tym, ile ciepła może wytworzyć dane urządzenie grzewcze. Im wyższa, tym mniej energii zużyje dany system do ogrzewania.

Koszty eksploatacji – wynikają m.in. z efektywności energetycznej. Różnią się znacząco w zależności od typu i parametrów urządzenia grzewczego.

Komfort użytkowania – niektóre systemy grzewcze pracują praktycznie bezobsługowo, podczas gdy inne wymagają stałego „doglądania”. Wpływa to znacząco na wygodę domowników.

Niezawodność – mówi o tym, jak skłonne jest dane urządzenie do awarii, usterek itp. Niezawodny system grzewczy wpływa korzystnie na komfort użytkowania oraz koszty użytkowania.

Wpływ na środowisko – systemy grzewcze odpowiadające za szkodliwe emisje nie bez powodu odchodzą do lamusa. Ekologiczny system grzewczy pomaga zachować czyste środowisko i spełnia restrykcyjne standardy.

Cena zakupu tak naprawdę powinna mieć najmniejsze znaczenie – szczególnie że systemy droższe zakupie często są tańsze w eksploatacji. Zatem to wybór droższego urządzenia może się w dłuższej perspektywie okazać bardziej opłacalny. Jeśli zależy Ci najbardziej na aspektach ekonomicznych, koniecznie weź pod uwagę zarówno koszt zakupu i instalacji, jak i koszt eksploatacji.

Czym ogrzewać dom? Zalety i wady najpopularniejszych rozwiązań

Każdy sposób ogrzewania domu ma zarówno zalety, jak i wady. Nie bez powodu każda z wymienionych poniżej opcji ma swoich zwolenników. Dlatego przed wyborem zastanów się przede wszystkim, na czym zależy Ci najbardziej. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Oczywiście istotne są też parametry domu – m.in. jego powierzchnia czy zastosowana izolacja. Atutem przy wybieraniu systemu grzewczego do nowego domu jest możliwość odpowiedniego dostosowania instalacji, tak aby była maksymalnie efektywna i korzystna .Poniżej znajdziesz najpopularniejsze metody ogrzewania wraz z zestawieniem ich zalet i wad.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe jest bardzo popularne, m.in. ze względu na dość niski koszt instalacji, funkcjonalność i wygodę obsługi. Piece gazowe są też najbardziej ekologiczne spośród wszystkich tradycyjnych urządzeń grzewczych. Ogrzewanie gazowe:

- nie wymaga dużej powierzchni,

- jest raczej mało awaryjne i łatwe w serwisowaniu,

- jest dość wydajne,

- jest bezobsługowe,

- generuje minimalną ilość spalin i nie powoduje powstawania popiołu czy sadzy,

- jest stosunkowo tanie w zakupie.

Do jego zalet można także zaliczyć duży wybór urządzeń na rynku. Ogrzewanie gazowe ma jednak również pewne wady, do których można zaliczyć:

- coraz wyższe koszty eksploatacji ze względu na rosnące ceny gazu,

- formalności związane z podłączeniem do sieci gazowej,

- zagrożenie wybuchem,

- konieczność regularnego serwisowania.

Ogrzewanie elektryczne

Tam, gdzie nie ma możliwości montażu ogrzewania gazowego, może się sprawdzić ogrzewanie elektryczne. Jest ono równie wygodne w użytkowaniu, a zakup kotła jest stosunkowo tani. Do najważniejszych zalet ogrzewania gazowego należą:

- niewielki koszt zakupu kotła i jego instalacji,

- bezobsługowość,

- brak konieczności częstych przeglądów,

- brak konieczności budowy osobnej kotłowni i komina,

- bezpieczeństwo użytkowania,

- przyjazność środowisku.

Kotły elektryczne mają jednak również dość istotne wady, a są to:

- wysokie koszty eksploatacji,

- ryzyko dalszego wzrostu cen prądu.

Ogrzewanie prądem może być nawet kilka razy droższe niż przy innych metodach. Dlatego obecnie coraz rzadziej wybiera się tę metodę na rzecz innych, nowocześniejszych i tańszych w eksploatacji.

Ogrzewanie na paliwa stałe

Dość tani jest też montaż kotła na paliwa stałe. Jednak obecnie rzadko montuje się piece węglowe, a częściej takie na ekogroszek lub pellet. Najlepszym z tych paliw wydaje się pellet, ponieważ jest najbardziej przyjazny środowisku oraz czystszy i mniej wymagający w stosowaniu. Do zalet ogrzewania pelletem można zaliczyć:

- stosunkowo niski koszt zakupu,

- wydajność,

- niezbyt wysoki wpływ na środowisko,

- relatywnie czystą i prostą eksploatację.

Kotły na pellet mają jednak również pewne wady, wśród których należy wymienić:

- stosunkowo wysoki koszt paliwa,

- konieczność montażu w osobnym pomieszczeniu (kotłowni) i budowy komina,

- konieczność wygospodarowania miejsca na przechowywanie paliwa,

- konieczność przeprowadzania regularnej kontroli urządzenia,

- wymóg regularnej obsługi.

Nowoczesny kocioł na pellet może być dość wydajny i praktyczny, ale ceny urządzeń wysokiej klasy są wyższe. Ponadto w przypadku paliw stałych konieczne jest odpowiednie przystosowanie konstrukcji domu, a koszt ogrzewania jest dość wysoki.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to najnowocześniejsze z dostępnych obecnie na rynku urządzeń grzewczych i system cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Ze statystyk programu „Czyste Powietrze” oferującego dopłaty do wymiany źródła ciepła wynika, że aż 1/3 beneficjentów wybiera właśnie pompę ciepła. Urządzenie wykorzystuje bowiem naturalną energię cieplną z otoczenia, zapewniając ekologiczne i tanie ogrzewanie. Do jego zalet należy zaliczyć:

- całkowity brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery,

- bezobsługowość i bardzo wygodna eksploatacja,

- brak konieczności budowy kotłowni i komina,

- niskie koszty ogrzewania (pompa zużywa jedynie niewielkie ilości energii elektrycznej),

- możliwość połączenia z fotowoltaiką, co pozwala na praktycznie darmowe ogrzewanie domu.

Natomiast za wady pompy ciepła można uznać:

- wysoki koszt zakupu i instalacji,

- niższą efektywność przy bardzo niskich temperaturach (poniżej -15°C).

Mimo to pompy ciepła stanowią bardzo dobry wybór do domu. Są ekologiczne i ekonomiczne. Szczególnie dobrze sprawdzają się w nowych budynkach spełniających współczesne standardy w zakresie zapotrzebowania na energię.

Jakie ogrzewanie do nowego domu?

Jakie ogrzewanie warto zaplanować w nowym domu? Każdy musi podjąć tę decyzję samodzielnie. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się wszędzie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że eksperci najczęściej polecają pompy ciepła. Wybór urządzeń tego typu jest obecnie bardzo szeroki, co sprawia, że można bez większego trudu znaleźć odpowiednie do każdego domu. Strona Pompy.app pomoże Ci porównać pompy ciepła pod względem cen, wydajności energetycznej i innych ważnych czynników.

Trzeba mieć na uwadze, że pompy ciepła są dość drogie w zakupie, ale można uzyskać dofinansowanie, które pomoże obniżyć ten koszt. Ich eksploatacja jest natomiast tania i bardzo wygodna. Ponadto wybierając pompę ciepła jako urządzenie grzewcze do domu, nie trzeba budować komina i osobnej kotłowni. Wszystko to sprawia, że osoby stawiające nowe domy bardzo często wybierają system ogrzewania oparty o pompę ciepła.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE