Wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej

Wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej

Szczoteczka manualna to przedmiot doskonale znany wszystkim. Posiada ona najczęściej plastikową rękojeść, na której umocowana jest główka czyszcząca z włóknami wykonanymi z nylonu. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się jednak na jej elektryczny odpowiednik. Szczoteczki elektryczne zapewniają lepszą efektywność czyszczenia oraz umożliwiają dopasowanie rodzaju mycia do indywidualnych preferencji. Jak znaleźć dla siebie idealną szczoteczką?

Korzystanie ze szczoteczki manualnej pozornie wydaje się proste, aby umyć nią zęby, trzeba po prostu przyłożyć włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni do zębów i zacząć wykonywać odpowiednie ruchy, dzięki którym możliwe będzie usunięcie z powierzchni szkliwa codziennych zanieczyszczeń. No ale właśnie, z tymi ruchami bywa spory kłopot. Nie mogą być one bowiem „byle jakie”, a opanowanie właściwej techniki szczotkowania wcale nie jest takie proste. Dla wszystkich, dla których stanowi to kłopot, idealną opcją wydają się cieszące się coraz większą popularnością szczoteczki elektryczne.

Szczoteczki elektryczne to urządzenia, które obmywają jamę ustną użytkownika w sposób automatyczny – korzystając z nich, nie musimy martwić się podrażnieniami czy też tym, że nie domyjemy właściwie zębów. Będą więc one stanowiły świetne rozwiązanie również dla dzieci, gdyż to najmłodsi mają najczęściej kłopoty z odpowiednią higieną jamy ustnej. Na czym dokładnie polega działanie szczoteczek elektrycznych i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Zacznijmy od rodzajów szczoteczek elektrycznych, które możemy znaleźć na rynku. Obecnie wyróżniamy właściwie trzy typy takich szczoteczek:
• Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne – w tym także szczoteczki rotacyjne. Wyróżniają się okrągłymi głowicami czyszczącymi, wykonują ruchy 2D (rotacyjne) bądź 3D (rotacyjne z dodatkowymi pulsacjami). W produkcji takich szczoteczek specjalizuje się zwłaszcza marka Oral-B.
• Szczoteczki soniczne – bardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne. Ich głowice czyszczące są nie okrągłe, a podłużne, co umożliwia wykonywanie szczoteczkom zalecanych przez stomatologów ruchów wymiatających. Najpopularniejsi producenci szczoteczek sonicznych to marki Philips Sonicare, Smilesonic oraz Panasonic. Największą ofertę szczoteczek różnego typu od wspomnianych producentów znajdziemy w sklepie https://denthelp.pl
• Szczoteczki ultradźwiękowe – z pozoru przypominają szczoteczki soniczne, ale działają jeszcze szybciej (na bazie fal ultradźwiękowych, nie dźwiękowych). Producentem takich szczoteczek jest firma Megasonex.

Jak działają poszczególne szczoteczki elektryczne?

Wyprofilowanie szczoteczek rotacyjno-pulsacyjnych pozwala doskonale otoczyć każdego zęba ze wszystkich stron, i usuwać bakterie z powierzchni szkliwa za pomocą mechanicznego ścierania. Prędkość pracy tego typu urządzeń wynosi nawet 8800 ruchów rotacyjnych na minutę i 40 000 pulsacji na minutę. Wystarczy porównać ją z prędkością, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć, myjąc zęby szczoteczką manualną, by uzmysłowić sobie, jak jest wyjątkowa – nawet najbardziej sprawny użytkownik operując klasyczną szczotką w ciągu minuty może wykonać maksymalnie 200-300 ruchów. Według ekspertów, szybsze ruchy włosia szczoteczki elektrycznej bezpośrednio przekładają się na większą jakość mycia.

Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne są bardzo szybkie, ale ich prędkość pracy i tak nie może równać się z tym, co proponują najbardziej nowoczesne szczotki, a zatem urządzenia soniczne i ultradźwiękowe. Te pierwsze są w stanie pracować z prędkością nawet 96 000 ruchów na minutę, zaś drugie – nawet 96 000 000 pulsacji. Nie usuwają przy tym bakterii z powierzchni szkliwa mechanicznie, ale za pomocą milionów małych bąbelków, które w trakcie szczotkowania wytwarzane są ze śliny i pasty do zębów. Ów mikro-bąbelki penetrują wszystkie newralgiczne obszary w jamie ustnej, skutecznie odrywając z nich płytkę nazębną. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że sposób czyszczenia proponowany przez szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe jest na tyle skuteczny, że korzystania z nich nie trzeba uzupełniać nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych!

Jakie są ceny szczoteczek elektrycznych?

Za jedyną wadę szczoteczek elektrycznych w oczach wielu uchodzi cena. Urządzenia te gwarantują nam znacznie skuteczniejsze mycie zębów niż szczoteczki manualne, są łatwiejsze od klasycznych szczotek w użytkowaniu, pozwalają też dobrać chociażby intensywność mycia zębów do własnych potrzeb czy same odmierzają zalecany przez stomatologów czas szczotkowania, ale inwestycja w tak zaawansowaną szczoteczkę wiąże się z niemałym wydatkiem.

Najtańsze spośród wszystkich typów szczoteczek elektrycznych są szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne i rotacyjne. Ceny takich szczoteczek zaczynają się już od około 50 złotych, jednak za porządną szczoteczkę rotacyjno-pulsacyjną ze średniej półki trzeba zapłacić około 200 złotych. Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe są odpowiednio droższe – te pierwsze przeciętnie kosztują 300-400 złotych, natomiast drugie wiążą się wydatkiem rzędu 600 złotych. Zanim więc zdecydujemy się na zakup któregoś z dostępnych na rynku urządzeń, precyzyjnie zapoznajmy się z jego sposobem pracy i oferowanymi przez sprzęt udogodnieniami, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE