Wybierasz akcesoria do karmienia niemowląt? Musisz o tym pamiętać!

Wybierasz akcesoria do karmienia niemowląt? Musisz o tym pamiętać!

Akcesoria do karmienia dla niemowląt to spora grupa produktów, których wybór jest trudniejszy, niż się może wydawać. Jest kilka takich czynników, które koniecznie trzeba przy tym wziąć pod uwagę ze względu na bezpieczeństwo czy komfort.

[mat.partnera]

Łatwość mycia

Dziś za poważny atut uznaje się, jeśli akcesoria dla niemowląt można umyć w zmywarce. To zdecydowanie duże ułatwienie, ale to nie powinno być wszystko. Nie zawsze przecież talerzyk czy butelka ze smoczkiem trafią właśnie do zmywarki. Dlatego ważne jest, żeby równie wygodnie myło się je ręcznie. To znaczy, że pod wewnątrz powinny być pozbawione zagłębień lub załamań, do których trudno byłoby się dostać, a sam materiał powinien być odporny na zarysowania. O ile ten drugi czynnik w zmywarce nie będzie miał znaczenia, to wymyślny kształt będzie też niepotrzebnie komplikował mycie w zmywarce i może sprawić, że czasem trzeba będzie poprawić. Wtedy zresztą dobrze by było, gdyby łatwo udało się dobrać szczotkę do butelek (w końcu to ich głównie ten problem będzie dotyczył).

Przyssawki pod talerzykami

Przyssawki są dość kontrowersyjnym rozwiązaniem. O ile faktycznie sprawiają, że trudno taki talerzyk podnieść, to nie zawsze zapobiegają jego przesuwaniu. To, czy są potrzebne, czy nie, pozostaje więc sprawą do rozstrzygnięcia według własnego uznania, natomiast to, co naprawdę ważne, to konstrukcja przyssawek, jeśli będą one obecne. Chodzi o to, żeby przyssawki były rozmieszczone w taki sposób, żeby zawsze zapewniały stabilne podparcie talerzyka – to jeszcze ważniejsze niż jego przymocowanie do stolika.

Czy estetyka ma znaczenie?

Czy wybierając akcesoria dla niemowląt, trzeba w ogóle przejmować się estetyką? Cóż – w teorii nie, ale w praktyce należy. Trzeba jednak pamiętać, że niemowlaki postrzegają świat zupełnie inaczej i skomplikowane, wielobarwne wzory, niekoniecznie będą najlepszym rozwiązaniem. Za to pastelowe talerzyki czy butelki w przyjemnym kształcie już jak najbardziej będą lepsze od maksymalnie prostych i białych. Oczywiście ze względów praktycznych szczególnie butelki do karmienia powinny być przezroczyste, ale tutaj też zwykle można wybrać parę wariantów, które będą się różniły na przykład kolorem zakrętek lub detali dekoracyjnych. Poza tym, że ładniejsza „zastawa” to po prostu lepsze wrażenia – dokładnie tak samo, jak w przypadku „dorosłego” jedzenia, to jeszcze często elementy kolorystyczne pozwalają zamaskować pewne oznaki zużycia.

Liczy się też ergonomia

Jeśli dzieci w jakimkolwiek zakresie mają się same posługiwać swoimi akcesoriami do karmienia, choćby tylko trzymać butelkę, to sprawą oczywistą jest, że musi ona być lekka i dopasowana wielkością do malutkich rączek. To wydaje się oczywiste, ale jednak warto zwracać uwagę na takie rzeczy, bo niektórzy producenci nieszczególnie dobrze radzą sobie ze skalą. Czasem też uchwyty nie pozwalają na pewne złapanie butelki i choć wypadająca butelka krzywdy dziecku nie zrobi, to też nie jest niczym przyjemnym.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE