Wszystkich Świętych inne niż zwykle

Wszystkich Świętych inne niż zwykle

W związku z trwającą drugą falą zachorowań na COVID-19 wiele parafii rezygnuje z tradycyjnych nabożeństw na cmentarzu 1 listopada. Zalecane jest także to by wizyty na nekropoliach rozłożyć na pierwsze osiem dni listopada, tak by na cmentarzach nie było tłoku i mógł być zachowany społeczny dystans.

Na radomszczańskich nekropoliach jak zwykle w okresie przed 1 Listopada więcej odwiedzających. Trwają sprzątania i ustrajania grobów na Wszystkich Świętych. Ale tegoroczne Święto ze względu na pandemię będzie z pewnością inne. Wiele parafii zrezgnowało z Mszy oprawianych na cmentarzach.Wielokrotnie także apelowano o to by nie gromazić się tłumnie na cmentarzach 1 i 2 listopada. Dajmy szansę osobom, które przyjeżdżają spoza Radomska, na to by one odwiedzimy cmentarze. Apeluje Roman Walas, zarządca największych radomszczańskich nekropoli.

- Mój apel o jak największą ostrożność, my mieszkańcy Radomska możemy przyjść teraz przez 1 Listopada na cmentarze, lub tuż po świętach. Na prawdę to nie ma znaczenia termin, kiedy my oddajemy swoje uczucia, miłość i pamięć o osobie zmarłej, najważniejsze, że to robimy i by ta pamięć była – mówi Roman Walas. I zwraca uwagę by na cmentarzu nie zbierać się w grupach, jak to zazwyczaj bywa, duża rodzina przy grobie.

- Nie może tak być, że spotykają się osoby, które nie widzą się od dawna, niestety musimy tego uniknąć. Na pewno obowiązkowa jest też maseczka. I nie tak by była założona niedbale, pod nosem. Ma zasłaniać i nos i usta – dodaje zarządca.

Roman Walas zaleca, by mieć ze sobą zawsze własne zapałki lub zapalniczkę, by nie pożyczać od innych osób, by nie korzystać z tych samych akcesoriów. A jeśli to nie będzie możliwe, najlepiej założyć rękawiczki. Zarządca zaleca też zachowanie minimum 1,5 metrowego dystansu społecznego.

Na stronie parafii św. Lamberta w Radomsku czytamy, że Penitencjaria Apostolska otrzymała wiele próśb od biskupów, którzy prosili, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zostały zmodyfikowane pobożne dzieła mające na celu uzyskanie odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych. Dlatego Penitencjaria Apostolska, na specjalne polecenie Jego Świątobliwości papieża Franciszka, chętnie ustanawia i postanawia, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam gdzie są one zakazane:

-  Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.

-  Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze wzglądu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Penitencjaria Apostolska zachęca kapłanów do gorliwego sprawowania Sakramentu Pokuty i niesienia Komunii Świętej chorym. Ten najwyższy trybunał kościelny w sprawach wewnętrznych przypomina, że jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, odwołuje się do wskazań już wydanych w nocie „O sakramencie pokuty w obecnej sytuacji pandemii”, wydanej przez ten Trybunał 19 marca 2020 roku. Zachęcono ponadto kapłanów do trzykrotnego odprawiania Mszy św. w dniu wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada.

Więcej o:
radomsko wszyskich śwętych 1 listopada radomsko radomsko cmentarze roman walas radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE