Wspomaganie rozwoju roślin uprawnych – 5 wskazówek

Wspomaganie rozwoju roślin uprawnych – 5 wskazówek

Prawidłowe wspomaganie rozwoju roślin uprawnych nie tylko wpływa pozytywnie na jakość plonów, lecz również ogranicza ryzyko strat wynikających z rozprzestrzeniania się patogenów. Dziś przedstawiamy 5 sprawdzonych wskazówek, które pomogą w lepszym zaplanowaniu zabiegów agrotechnicznych.

Ochrona przed rozwojem chorób i chwastami

Pszenica, jęczmień czy rzepak to rośliny ozime najbardziej narażone na ataki chorób grzybowych, a także negatywny wpływ rozwoju chwastów, które utrudniają im dostęp do wody i składników odżywczych. Skutecznym sposobem ochrony przed tymi czynnikami są specjalistyczne preparaty chemiczne i herbicydy zapobiegające wzrostowi grzybów.

Wiosenne zabiegi zabezpieczające uprawy

Dużą rolę we wspomaganiu rozwoju roślin odgrywają wiosenne zabiegi zabezpieczające uprawy. W przypadku zbóż stosuje się kilkukrotne nawożenie azotem, który poprawia ich wzrost. Stosuje się także specjalne szczepionki bakteryjne, dzięki którym optymalizujemy naturalne procesy wytwarzania białek oraz aminokwasów na polach uprawnych.

Właściwy termin wysiewu i przygotowanie gleby

Zaplanowanie właściwego terminu wysiewu nasion oraz odpowiednie przygotowanie gleby to kolejne aspekty, o których powinien pamiętać każdy profesjonalny rolnik. Są one uzależnione zarówno od uprawianych gatunków, jak i strefy klimatycznej, a nawet mikroklimatu konkretnego regionu. Warto wziąć pod uwagę również panujące warunki atmosferyczne.

Nawożenie roślin uprawnych jesienią

Okres od września do listopada to miesiące, podczas których warto zadbać o prawidłowe nawożenie roślin uprawnych. Jesienią powinniśmy zadbać o uzupełnienie poziomu potasu, siarki, magnezu oraz fosforu w glebie. Te mikroelementy stanowią bardzo ważne składniki odżywcze z punktu widzenia budowy systemu korzeniowego już wczesną wiosną, a przy okazji wspomagają także zimotrwałość.

Stosowanie regulatorów wzrostu roślin

Bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie regulatorów wzrostu roślin. Pomagają one w prawidłowym rozwoju upraw w sezonie wiosennym. Decydując się na zakup konkretnych preparatów warto rozważyć cenione przez wielu rolników produkty marki Syngenta. Hormony roślinne pozytywnie wpływają na zachodzące podziały komórkowe i przeciwdziałają wyleganiu zbóż.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE