Wspołpraca polsko-niemiecka szkoły z Kodręba

Wspołpraca polsko-niemiecka szkoły z Kodręba

W Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Kodrębie rozpoczęła się wymiana polsko-niemiecka.

Wymiana w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Kodrębie odbyła się po raz pierwszy w 2003 ze szkołą Adolf-Reichwein-Schule. Została nawiązana ze strony polskiej przez panią Jadwigę Spałka, a ze strony niemieckiej przez pana Stefana Kirschmaiera, który koordynuje wymianą do dziś.

W pierwsze spotkania  młodzieży zaangażowane były koleżanki Dorota Kołodziejska i Lilla Parada. Obecnie współpraca trwa ze szkołami z  Adolf-Reichwein-Schule i Dreicheichschule z Langen. Koordynacją wymiany zajmują się nauczyciele germaniści w Aneta Anuszczyk, Renata Olczyk i Beata Siewior.

Wizyty młodzieży odbywają się regularnie co dwa lata w obrębie jednego roku szkolnego. Podczas pierwszej wizyty przyjechało zaledwie 7 uczniów, natomiast każda kolejna wymiana liczy około 16-20 uczestników z każdej ze stron. Celem wymiany jest motywacja uczniów do rozwijania umiejętności językowych, niwelowanie wszelkich uprzedzeń pomiędzy krajami wynikających z burzliwej historii oraz pokazywanie przynależności do społeczeństwa europejskiego.

W ramach starannie przygotowanych programów młodzież zwiedza wiele ciekawych i historycznych miejsc i miast w Polsce: Kraków, Wieliczka, Zakopane, Częstochowa, Warszawa, Toruń, Biskupin, Oświęcim w Niemczech: Kolonia, Franfurt nad Menen, Würzburg, Heidelberg, oraz Strasburg lub Luksemburg – jako dodatkowe wyjazdy.

Uczniowie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach szkolnych np. udział w dniu sportu, zajęciach lekcyjnych i sportowych, a nawet w spływie kajakowym. Młodzież zakwaterowana jest u rodzin,więc ma możliwość obcowania z kulturą, językiem obcym – native speakerami, codziennymi zwyczajami i obyczajami sąsiadujących narodów.

Podczas pobytu w Polsce uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach języka niemieckiego i angielskiego, polskiego, WOSu, plastyki, muzyki, biologii, wychowania fizycznego oraz matematyki.  Panie logopeda, pedagog i kierownik świetlicy przygotowywały i prowadziły zajęcia integracyjne dla młodzieży. Nauczyciele goszczą w domach polskich nauczycieli. Kadra ma niebywałą okazję wymiany doświadczeń na płaszczyźnie międzynarodowej.

W bieżącym roku szkolnym przyjeżdża kolejna grupa uczniów, która będzie przebywała od 29 września do 6 października.

Każdorazowo program i pobyt młodzieży wspierany jest przez fundację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. (Deutsch-Polnisches Jugendwerk). Istotną rolę pełnią również rodzice, którzy decydują się przyjąć ucznia pod swój dach i zaoferować gościnę. Bez ich zaangażowania i wkładu pracy tak wieloletnia i owocna wymiana nie byłaby możliwa

Więcej o:
wymiana kodrąb zsg kodrąb
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE