Wózki widłowe elektryczne pod lupą! To musisz wiedzieć!

Wózki widłowe elektryczne pod lupą! To musisz wiedzieć!

Wózki elektryczne to obecnie najbardziej popularne urządzenia wykorzystywane w pracach magazynowych. Są nie tylko niezwykle wydajne, ale też łatwe w obsłudze, co znacząco wpływa na sprzedawaną z roku na rok ilość urządzeń.

Wózki elektryczne - czyli jakie?

Wózkami elektrycznymi określa się wózki jezdniowe podnośnikowe oraz unoszące wyposażone w mechaniczny napęd elektryczny w postaci akumulatora (inaczej baterii) ładowanego prądem. Wózki mogą posiadać akumulatory różnego typu. Zarówno pod względem pojemności, sposobu budowy, czy czasu pracy i ładowania. Część z nich ładować można, gdy pozostają zamontowane w wózku widłowym, inne należy najpierw wymontować (na szczęście tych drugich jest już coraz mniej).

Kategorią przeciwną do wózków widłowych elektrycznych są wózki spalinowe o napędzie Diesel lub gazowym (z montowanymi wymiennymi butlami gazowymi).

Typy wózków widłowych elektrycznych

Do kategorii wózków elektrycznych zaliczyć można kilka rodzajów wózków:

  • paleciaki elektryczne - są to najmniejsze spośród wózków z napędem elektrycznym, jednak dzięki napędowi sprawdzają się nawet podczas intensywnych prac magazynowych. Ich mniejsze rozmiary w wielu przypadkach mogą stanowić atut, gdyż urządzenia do poruszania się nie potrzebują wiele miejsca i z łatwością mogą obsługiwać towary także tam, gdzie odbywa się ruch pieszych. Wśród tego rodzaju sprzętów wyróżnić można maszyny takie jak: paleciaki elektryczne prowadzone, z podestem rozkładanym czy wózki paletowe z miejscem dla operatora;
  • elektryczne wózki widłowe czołowe - sprzęt tego typu to idealne rozwiązanie zarówno do pracy wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wyposażone w wydajne silniki, z przeciwwagą, to urządzenia o dużym udźwigu oraz dużej maksymalnej wysokości unoszenia. Wózki widłowe elektryczne na co dzień transportują i obsługują głównie palety, jednak zamienny osprzęt pozwala im także na transport innego typu materiałów - np. towarów sypkich czy beczek;
  • wózki elektryczne przegubowe - na pierwszy rzut oka są one niezwykle zbliżone wizualnie do wózków czołowych, jednak różnica widoczna jest już po chwili. Wózki przegubowe mają inną budowę, która umożliwia im wykonywanie manewrów karetką z widłami bez konieczności zmiany pozycji kabiny operatora. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie na niewielkich przestrzeniach, gdzie odbywa się transport pionowy;
  • wózki widłowe wysokie składowania - są to najbardziej wydajne spośród wózków widłowych (nie mylić ogólnie z podnośnikami, bo w kategorii podnośników elektrycznych można znaleźć jeszcze zwyżki i podesty). Klienci najczęściej wybierają je do pracy w obsłudze magazynów wysokiego składowania, gdzie sprawdza się nie tylko duża maksymalna wysokość podnoszenia ale także ich kompaktowa, zwarta konstrukcja.

Wózki widłowe elektryczne to urządzenia, które wykorzystuje się najczęściej do prac wewnątrz budynków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by większość z tych pojazdów używać również do prac na zewnątrz, czy choćby zadań związanych z pobieraniem i załadunkiem na ciężarówki.

Zalety wyboru wózka elektrycznego

Wózki widłowe elektryczne są chętnie i często wybierane przez klientów, którym zależy na poprawie wydajności w firmie, ale ważny jest dla nich również komfort pracy. Atutem wózków z napędem elektrycznym jest możliwość pracy wewnątrz pomieszczeń, ponieważ pojazdy tego typu nie emitują spalin. Dodatkowo, dzięki akumulatorom ich praca jest cicha i mniej uciążliwa dla operatorów, czy innych osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Duża dostępność sprzętów na rynku

Obecnie na rynku istnieje duży wybór wózków widłowych elektrycznych. Nie chodzi tu tylko o typy urządzeń (o których pisaliśmy już powyżej), ale także o dużą dostępność modeli. Klienci mogą swobodnie wybierać spośród sprzętów różnej marki, dysponujących zróżnicowanymi parametrami, takimi jak:

  • prędkość jazdy,
  • maksymalna wysokość podnoszenia,
  • udźwig maksymalny.

Czy nawet decydować o tym, jakiej wielkości wózek widłowy przyda im się do poruszania się po magazynowych korytarzach.

Atrakcyjna cena

Koszt zakupu wózka widłowego elektrycznego zależy przede wszystkim od typu wybranej maszyny. Jednak warto zaznaczyć, że najtańsze spośród urządzeń, czyli wózki paletowe elektryczne kosztują już od 20 tysięcy złotych wzwyż. Co prawda koszt zakupu wózków czołowych jest wyższy (od około 70 tysięcy złotych), jednak co oczywiste za tą ceną stoi kwestia zaawansowania technologicznego sprzętu.

Łatwa obsługa

Kolejną zaletę wózków elektrycznych stanowi łatwa obsługa. Maszyny są bardzo intuicyjne i działając na urządzeniach jednej kategorii łatwo odnaleźć się podczas obsługi różnych marek sprzętów.

Każdy operator zobowiązany jest również do posiadania uprawnień UDT, które sprawdzają czy poradzi sobie z obsługą tego typu urządzeń. Taka organizacja przepisów ma dodatkowy, korzystny wpływ na bezpieczeństwo.

Części zamienne do wózków elektrycznych

Wózki widłowe elektryczne dobrych marek to sprzęty, które rzadko ulegają awariom. Jednak zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której konieczna będzie wymiana jakiegoś zużytego elementu czy uszkodzonej części. Właśnie dlatego zaleca się wybór wózków widłowych bardziej znanych firm, gdyż w ich przypadku łatwo zamówić część bezpośrednio od producenta lub poprzez dealera wózków widłowych.

Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie

Elektryczne wózki widłowe to maszyny, których liczba zalet może zaskoczyć. Cicha praca, wydajne, ekologiczne silniki, atrakcyjne ceny - a to tylko niektóre spośród nich. Wózek widłowy elektryczny to nowoczesny sprzęt, który stanowi niewątpliwie przyszłość w kwestii eksploatacji urządzeń podnośnikowych oraz składowania ładunków.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE