Wolontariusze po raz drugi sprzątali rzekę Radomkę

Fot. Wojciech Bojdo

W sobotę, 25 maja 2024 r. w Radomsku zorganizowano drugą odsłonę akcji „Operacja Czysta Rzeka Radomka”.

Wolontariusze zgromadzili się w południe na terenie Galerii Radomsko. Odebrali worki na śmieci oraz rękawiczki, a następnie podzielili się na grupy i przystąpili do sprzątania Radomki - w okolicach „Metalurgii”, ul. Podleśnej oraz Kopiec.

Akcję zorganizował Radomszczański Alarm Smogowy.

- Uznaliśmy, że jest konieczna kontynuacja akcji, ponieważ podczas pierwszej edycji zebraliśmy mnóstwo śmieci. Brakuje mi słów, by skomentować działanie osób, które zaśmiecają rzekę, ale po to jest ta akcja, żeby pokazać mieszkańcom, jak nie należy robić i żebyśmy wspólnie dbali o nasze najbliższe otoczenie – mówi Artur Szponder, prezes Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

Pierwsza edycja akcji odbyła się 20 marca. Wówczas sprzątano Radomkę na czterech wyznaczonych odcinkach: park Świętojański, ul. Mokra, okolice ul. Podleśnej, Metalurgia oraz Kopiec (od pomnika na ul. Zgody do Metalurgii). Wówczas uzbierano aż 360 kg odpadów. Były to puszki, butelki, opony, ale także cały kosz na śmieci wrzucony do koryta rzeki.

W sobotnią akcję zaangażowali się m.in. członkowie Radomszczańskiego Alarmu Smogowego, uczniowie radomszczańskich szkół, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz działacze Platformy Obywatelskiej. W sprzątanie Radomki zaangażował się również starosta Łukasz Więcek.

- Bardzo ważne jest to, aby o czystość dbało również społeczeństwo. Przecież te śmieci nie biorą się znikąd. Niestety, część naszego społeczeństwa zaśmieca rzekę. Dlatego takie akcje są bardzo potrzebne – podkreśla Łukasz Więcek.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Radomszczański Alarm Smogowy oraz Powiat Radomszczański. Wydarzenie patronatem honorowym objął Starosta Powiatu Radomszczańskiego. Odbiór odpadów zapewni Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko ras radomszczański alarm smogowy akcja sprzątanie czysta rzeka radomka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE