Wójt gminy Ładzice uniemożliwia utworzenie na terenie gminy zoo oraz fundacji na rzecz obrony zwierząt?

Wójt gminy Ładzice uniemożliwia utworzenie na terenie gminy zoo oraz fundacji na rzecz obrony zwierząt? Fot. archiwum

Prywatny przedsiębiorca z Radomska, Wojciech Ciesielski na terenie gminy Ładzice chciał stworzyć zoo oraz miejsce, gdzie miała być prowadzona szeroko pojęta pomoc na rzecz zwierząt. Według przedsiębiorcy, wójt Krzysztof Ciupiński uniemożliwia mu takie przedsięwzięcie.

Wójt gminy Ładzice Krzysztof Ciupiński nie chce w swojej gminie zoo oraz fundacji na rzecz obrony zwierząt, której celem statutowym miało być zaprzestanie znęcania się nad zwierzętami i ogólna, szeroko pojęta pomoc na rzecz Naszych mniejszych, bezbronnych Przyjaciół. Dodatkowo jej działalność miała skupiać się na zooterepii, która ma bardzo duże znaczenie w skuteczności rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, wspomaga rozwój relacji społecznych, komunikacji werbalnej i pozawerbalnej i miała być zupełnie darmowa dla wszystkich dzieci z orzeczeniami. Dzieci zyskałyby stały dostęp do specjalistów w zakresie psychologii i psychiatrii. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Kierując się właśnie tym przesłaniem i miłością do zwierząt pragnęliśmy zapewnić naszym małym podopiecznym godne warunki życia, co skutecznie uniemożliwił nam Wójt Gminy Ładzice, naliczając nam podatek od działalności w wysokości ok. 113 000 zł, wliczając w wysokość podatku powierzchnię wybiegów dla zwierząt.
Jeżeli zmniejszymy powierzchnię wybiegów, na rzecz obniżenia wysokości podatku – znacznie pogorszymy jakość życia zwierząt, co jest niehumanitarne, niezgodne z ustawą, ani naszą ideologią. A końcowo powoduje całkowite zaprzestanie działań związanych z otwarciem obiektu. Naszym zdaniem decyzja o nałożeniu kolosalnego podatku jest wyłącznie złą wolą Wójta, gdyż jak ustaliśmy wiele podobnych instytucji płaci podatki tylko od działalności, nie wliczając w to wybiegów dla zwierząt, a nawet ze względu na pożyteczną działalność ochrony zwierząt jest całkowicie zwolniona z podatku od nieruchomości. Włodarze innych miast i gmin, które toczą z nami rozmowy wykazują odmienne podejście niż Pan Krzysztof Ciupiński, starając się tym samym pomóc nam w zrealizowaniu naszego celu. Bardzo żałujemy, że terenem realizacji inwestycji nie stanie się Gmina Ładzice, gdyż infrastruktura, zagospodarowanie terenu na jednej z prywatnych posesji, którą zamierzaliśmy zakupić spełnia wszystkie kryteria i wymogi naszej działalności. Czujemy się zobowiązani podać tę informację do opinii publicznej oraz włączyć się do wcześniej utworzonego referendum, mającego na celu odwołanie Pana Krzysztofa Ciupińskiego z pełnionej funkcji – Wójta gminy Ładzice. Warto nadmienić iż referendum zostało wszczęte przed rozpoczęciem naszych rozmów z Włodarzami gminy, a utworzone było przez osoby zupełnie niezwiązane z projektem powstawania zoo, a również niezgadzające się z poglądami aktualnego Wójta. Informujemy także, że od dnia 01.10.2021 roku, włączymy się we wspólną kampanię reklamową dotyczącą odwołania Wójta z obecnego stanowiska. Inwestycja, o której mowa miała stanowić Park Zwierząt (około 150 zwierząt, takich jak: lemury, kucyki, kózki miniaturowe, alpaki, małpki, osiołki, kangury, papugi, egzotyczne koty, lisy polarne, osiołki poitou, wielbłądy dwugarbne, zebry, surykatki i wiele innych) większość z nich wchodzących w bliską interakcje z człowiekiem. Na terenie zoo miało znaleźć się także całoroczne Egzotarium skupiające wyjątkowe egzotyczne zwierzęta z wielu stron świata. Kryta, ogrzewana stajnia, która umożliwiłaby całoroczne odwiedziny. Wyspa lemurów, mini oceanarium z różnymi egzotycznymi gatunkami, tj. krokodyle, rekiny i inne. Królikarnia (kilkadziesiąt królików miniaturowych). Całoroczna Strefa zabaw dla dzieci – figloraj, tory przeszkód, eventy urodzinowe, piana party, animacje, chodzące maskotki, konkursy sportowe propagujące idee zdrowego trybu życia wśród dzieci. Strefa gastronomiczna (restauracje, kawiarnie, grill). Domki całoroczne. Obozy dla dzieci. Strefa SPA. Strefa polskiej wsi, która umożliwiłaby najmłodszym poznanie lokalnej tradycji, zwyczajów oraz poznanie zwierząt gospodarczych.
Wszystkie wymienione wyżej rodzaje działalności mogłyby zapewnić niezliczone ilości miejsc pracy dla lokalnej społeczności oraz wiele innych pozytywnych aspektów.
- napisał w swoim oświadczeniu na Facebooku Wojciech Ciesielski.

Wójt gminy Ładzice zapewnia, że nie jest przeciwny tej inwestycji. Podkreśla, że to przedsiębiorca nie dopełnił wymaganych formalności. W piątek, 24 września 2021 r. opublikujemy oświadczenie wójta Krzysztofa Ciupińskiego w tej sprawie.

Więcej o:
gmina ładzice wójt gminy ładzice krzysztof ciupiński zoo zwierzęta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE