Wojewoda Łódzki: Liczba zakażeń i hospitalizacji wzrasta. Będzie szpital tymczasowy?

Wojewoda Łódzki: Liczba zakażeń i hospitalizacji wzrasta. Będzie szpital tymczasowy? Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński poinformował dziś na konferencji prasowej o bieżącej sytuacji epidemicznej w województwie łódzkim oraz o rozwoju sytuacji i planowanych działaniach w związku z trzecią falą epidemii.

 - Liczba zakażeń i hospitalizacji wzrasta. Jest to czas naszej wspólnej odpowiedzialności. To czas przestrzegania obostrzeń sanitarnych, czyli dezynfekcji, dystansu i noszenia maseczek. Im mniej zakażeń tym mniej stanów ciężkich. Im mniej stanów ciężkich, tym mniej problemów w działalności szpitali. Tym samym więcej żyć uratowanych - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. 

- To czas naszej wspólnej odpowiedzialności, by przestrzegając zasad dezynfekcji, dystansu i noszenia maseczek ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa – dodał wojewoda łódzki.

Obecnie województwo dysponuje blisko 13 tysiącami łóżek szpitalnych, w tym ponad 2 tysiącami łóżek covidowych. Pod koniec tego tygodnia będzie prawie 2,5 tys. łóżek covidowych. Decyzjami wojewody łódzkiego od 1 do 22 marca z 1410 łóżek dla pacjentów z Covid 19, na drugim poziomie zabezpieczenia, baza zostanie zwiększona do 1712 łóżek, czyli o 302 miejsca.

Przywracane są łóżka covidowe w kolejnych placówkach, czyli w szpitalach: im. Biegańskiego, Jonschera, Pirogowa, MSWiA,  Chorób Płuc im. Bł. Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi oraz w szpitalach w: Tuszynie, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie, Skierniewicach, Pajęcznie i Sieradzu.

Przygotowując się do nadejścia 3 fali wzmocniony został potencjał naszego województwa pod względem ochrony zdrowia. Zostało zakupionych: 388 respiratorów, 220 urządzeń do wysokoprzepływowej terapii tlenem, 240 łóżek do intensywnej terapii, 9 tomografów komputerowych, 10 nowych instalacji tlenowych (w szpitalach brakowało takich oddziałów z instalacjami tlenowymi, dlatego je zmodernizowano przy pomocy dotacji z MSWiA) i 34 ambulanse.

5 proc. szczepień na terenie województwa łódzkiego zostało wykonanych w szpitalu tymczasowym w hali Expo w Łodzi, a dodatkowe 5 proc. w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, co daje tyle, ze 10 proc, szczepień na terenie województwa wykonały te dwie placówki. Dlatego zapadły decyzje o zwiększeniu możliwości wykonywania szczepień przez te placówki, by mogło się tam szczepić więcej osób.

W najbliższych dniach prawdopodobnie konieczna będzie decyzja o otwarciu szpitala tymczasowego, który powstał w listopadzie w trakcie drugiej fali po to, by ratować życie i zdrowie mieszkańców województwa łódzkiego. W  szpitalu tymczasowym w hali Expo odbywają się idące bardzo sprawnie szczepienia.

- Ten szpital wykonuje tak dużo szczepień, że nie ma możliwości, żebyśmy z niego zrezygnowali - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

- Szczepienia są naszą drogą do wyjścia z epidemii. W najbliższym czasie poinformujemy o nowej lokalizacji. Wszystkie osoby, które się zapisały na szczepienia zostaną poinformowane i przekierowane, gdzie się on znajduje. Żadne szczepienia nie zostanie utracone, a zmieni się jedynie lokalizacja. Ta czynność jest potrzebna, żeby uruchomić szpital – dodał wojewoda łódzki.

Wojewoda Łódzki podkreślił też, że obserwując obecną sytuację epidemiczną w województwie i w kraju kwestia uruchomienia szpitala tymczasowego jest bardzo aktualna. Uruchomienie szpitala tymczasowego będzie dowodziło, że sytuacja w województwie łódzkim stała się  jeszcze poważniejsza niż obecnie.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Więcej o:
urząd wojewódzki w łodzi koronawirus województwo łódzkie sytuacja epidemiczna covid-19

Załączniki

covid-19-sytuacja-w-wojewodztwie-lodzkim.pdf

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE