Wojewoda łódzka: Utrzymajcie Straż Miejską

Kilkanaście dni temu na ręce radnych miejskich wpłynęło pismo od Jolanty Chełmińskiej, Wojewody Łódzkiej, odnośnie likwidacji radomszczańskiej Straży Miejskiej.

Kilkanaście dni temu na ręce radnych miejskich wpłynęło pismo od Jolanty Chełmińskiej, Wojewody Łódzkiej, odnośnie likwidacji radomszczańskiej Straży Miejskiej.
fot.archiwum radomsko24.pl
Z treści listu wynika, że likwidacja radomszczańskiej jednostki może mieć negatywne skutki w zakresie bezpieczeństwa publicznego w naszym mieście. Poniżej prezentujemy list wojewody Jolanty Chełmińskiej do rajców miejskich:

(...) Straż Miejską w Radomsku należy zaliczyć do jednostek spełniających wymagania ustawowe w zakresie wykształcenia i przygotowania do pracy.


Znamienna jest także rola straży w ujawnianiu i respektowaniu wykroczeń porządkowych. W 2012 r. Straż Miejska w Radomsku wykazała szczególne zaangażowanie w ściganie wykroczeń przeciwko:
- porządkowi publicznemu - 368 ujawnionych czynów;
- bezpieczeństwu osób i mienia – 87;
- zdrowiu -244;
- obyczajności publicznej - 181;
- urządzeniom użytku publicznego - 325;
- z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi -788;
- z ustawy o utrzymaniu czystości i porz4dku w gminie  - 343.

Straż Miejska w Radomsku dysponuje 2 urządzeniami rejestrującymi (tzw. fotoradarami), niemniej jednak w swoich działaniach zachowuje proporcje w angażowaniu się w ujawnianie wykroczeń z tym związanych.

Jak wynika z informacji statystycznych za 2012 r. formacja ta ujawniła 2530 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, w tym 655 wykroczeń urządzeniami rejestrującymi (fotoradarem) i aż 1876 innych w ruchu drogowym.

Z prowadzonych analiz wynika, ze Straż Miejska w Radomsku podjęła w 2012 r. 10 483 interwencji mających związek z naruszeniem porządku publicznego na terenie gminy.

Reagowała na zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu, w tym wobec awarii urządzeń komunalnych, oświetlenia ulic, sygnalizacji świetlnej (460 zdarzeń), pomagała osobom bezdomnym w okresie zimowym, reagowała na zagrożenie spowodowane bezpańskimi psami, dokonywała kontroli samodzielnie oraz we współpracy z sanepidem, strażą pożarną i innymi podmiotami kontrolnymi.

Pragnę podkreślić, iż przeprowadzona  przez podległe mi służby kontrola okresowa tej formacji w 2011 r. uzyskała bardzo wysoka ocenę  kontrolerów służby włącznie z odstąpieniem od sformułowania zaleceń pokontrolnych.

W mojej ocenie, z uwagi na realizowane przez Straż Miejską w Radomsku niektóre zadania w zakresie ochrony porządku publicznego na poziomie lokalnym, w tym ważną rolę w obszarze działań profilaktyczno – prewencyjnych, zasadnym wydaje się utrzymanie tej formacji i rozwijanie jej współpracy z Policją.

Straż Miejska w Radomsku wpisuje się, obok Policji Państwowej, w system ochrony porządku publicznego. Wyniki jej działania, jak również pozytywne opinie i oceny Policji i Wojewody Łódzkiego wskazują, że formacja ta działa ta w granicach uprawnień oraz na rzecz poprawy porządku publicznego na terenie miasta.

Przytoczone argumenty bezsprzecznie wskazują, iż decyzja o likwidacji jednostki o tak dużym potencjale i skuteczności będzie znamienna w skutkach, z uwagi na fakt powstania próżni w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego, której nie będą w stanie wypełnić ponadnormatywne i dodatkowe etaty Policji.

Oryginał i cała treść listu znajduje się pod adrsem: www.smradomsko.republika.pl

Więcej o:
straż miejska likwidacja straż radomsko straż miejska radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE