Wnioski o 500+ od obywateli Ukrainy na terenie województwa łódzkiego

Wnioski o 500+ od obywateli Ukrainy na terenie województwa łódzkiego Fot. pixabay.com

Do 7 kwietnia w województwie łódzkim uchodźcy z Ukrainy złożyli w sumie 13,2 tys. wniosków o świadczenie 500+. W tym 7,7 tys. wniosków obejmujących 12 tys. dzieci - na bieżący okres świadczeniowy tj. do końca maja br. oraz 5,5 tys. wniosków na 8,6 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca br., a kończy 31 maja 2023 r.

W całym kraju, w sumie złożono ponad 230 tys. wniosków. Najwięcej w województwie mazowieckim - niemal 43 tys.

Na terenie województwa łódzkiego najwięcej wniosków wpłynęło w Łodzi. Na oba okresy świadczeniowe w sumie 3,8 tys. wniosków, z tego 2,3 tys. na bieżący okres świadczeniowy oraz 1,5 tys. wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego br., w związku z działaniami wojennymi, mogą złożyć elektroniczny wniosek o 500+ przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. Z wnioskiem mogą wystąpić też m.in. obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale po 23 lutego br. z Ukrainy do Polski przyjechały ich dzieci, które mają być objęte świadczeniem (dzieci do 18 lat).

Do złożenia wniosku potrzebny jest specjalny numer Pesel UKR dla osoby wnioskującej oraz dzieci, na które ma być przyznane świadczenie, polski numer rachunku bankowego oraz polski numer telefonu.

Obywatele Ukrainy, którzy mają utworzony profil zaufany (ePUAP), mogą samodzielnie założyć profil na PUE ZUS, potwierdzić go za pomocą e-PUAP-u i złożyć wniosek o świadczenie 500+ przez PUE ZUS. Przy zakładaniu profilu na PUE można wybrać język ukraiński, w którym podawane będą nazwy pól do wypełnienia. Sam wniosek SW-U o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy również obsługiwany jest w języku ukraińskim.

Na stronie internetowej zus.pl. w języku ukraińskim znajdują się informacje na temat świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Informacji na temat świadczeń, tego jak wypełnić wniosek oraz jak założyć profil na PUE ZUS udzielają też pracownicy specjalnie utworzonej linii telefonicznej, obsługiwanej w języku ukraińskim i polskim pod numerem telefonu 22 444 02 55. Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku. Pytania w sprawie świadczeń można też kierować na specjalnego maila ua@zus.pl.

Od wtorku, 5 kwietnia br., obywatele Ukrainy mogą korzystać z konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego. Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin np. 500+ i w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua.

Pomoc przy złożeniu wniosku oraz założeniu profilu na PUE ZUS można też uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.

Więcej o:
500 plus rodzina 500 plus świadczenie 500 plus zus zus 500 plus

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE