Władze Radomska upamiętniły 78. rocznicę likwidacji getta

Mija 78. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Radomsku. Z tej okazji władze Radomska złożyły kwiaty pod macewą przy ul. Joselewicza.

- Musimy pamiętać o naszej historii. W Radomsku przed wojną mieszkało ponad 40 procent osób narodowości żydowskiej. Przez jedną decyzję cała ta społeczność zniknęła. Pamiętamy o tym i każdego roku, w dniu rocznicy składamy kwiaty pod macewą, która upamiętnia to wydarzenie – mówi prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Getto w Radomsku było jednym z pierwszych w Polsce, które Niemcy utworzyli w czasie II wojny światowej. Getto mieściło się w obrębie dzisiejszych ulic: Przedborskiej, Fabianiego, Stodolnej, Skoczyńskiego, Rolnej, Wyszyńskiego, Berka Joselewicza i Mickiewicza. Na bramie głównej do getta wisiała tabliczka, która zabraniała wstępu innym mieszkańcom. W październiku 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta w okupowanym Radomsku. 8,5 tysiąca ludzi czekało na pociąg towarowy, podstawiony dopiero następnego dnia. Wywieziono ich wprost do komór gazowych w Treblince. 

Więcej o:
radomsko getto radomsko likwidacja getta rocznica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE