Wkrótce odsłonięcie najdłuższej drewnianej ławki w Polsce

Od ponad miesiąca trwa budowa wyjątkowej ławki, znacznie przekraczającej dotychczasowe wyobrażenia dotyczące obiektów małej architektury, która ubiegać się będzie o miano najdłuższej... ››

Od ponad miesiąca trwa budowa wyjątkowej ławki, znacznie przekraczającej dotychczasowe wyobrażenia dotyczące obiektów małej architektury, która ubiegać się będzie o miano najdłuższej drewnianej ławki w Polsce.

Według projektu, jej sumaryczna długość mierzona po osi siedziska powinna wynieść dokładnie 94,04 m. Jeśli ten wynik potwierdzą kontrolerzy z Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości - w Radomsku stanie najdłuższa drewniana ławka w Polsce.

Jednorazowo będzie mogło usiąść na niej ok. 190 osób. Zostanie ona docelowo usytuowana w parku Solidarności. W projekcie uwzględniono istniejące zaułki, w których znajdzie się miejsce dla 10 stolików z kamiennymi planszami do gry w szachy i warcaby. Ciekawostką jest to, że każde pole szachownicy powstaje jako osobny element.

Według prezydent miasta Anny Milczanowskiej budowa „Najdłuższej drewnianej ławki w Polsce” przede wszystkim zintegruje lokalnych przedsiębiorców:

- Powstanie najdłuższej drewnianej ławki w Radomsku ma wymiar symboliczny. To właśnie Radomsko jest znane na całym świecie jako miasto przemysłu stolarskiego, które eksportuje swoje produkty w najdalsze zakątki globu. Dlatego - jak podkreślają sami przedsiębiorcy - naturalną koleją rzeczy było przyłączenie się i realizacja tego pomysłu. Tego rodzaju przedsięwzięcia integrują środowisko biznesu i samorządu, są najlepszym dowodem na to, że warto rozmawiać, warto współpracować i warto wypracowywać wspólne rozwiązania. Osobiście bardzo się cieszę, że dobre kontakty na linii samorząd – lokalny biznes, owocują różnymi inicjatywami, a współpraca przy realizacji projektu „najdłuższa drewniana ławka w Polsce” jest tego najlepszym przykładem.

 


Na powstanie 94-metrowej konstrukcji zakupiono 10 m³ jesionu, z którego uzyskano łącznie ponad 421 m listew o szerokości 12 mm i grubości 35 mm. Stelaże w ilości 160 sztuk, wykonane będą ze stali ocynkowanej, a ich łączenie z deskami za pomocą umieszczonych pod spodem wkrętów będzie niewidoczne dla oka. Połączenie desek i stelaży da w sumie 58 ławkowych modułów różnej długości – od 0,8m, do 2,75m. 

Wykonaniem poszczególnych elementów ławki zajmują się rodzime firmy. Jej montaż nastąpi w dniach 13 -17 czerwca, a kulminacyjny punkt – odsłonięcie - 19 czerwca o godz. 19.10 podczas drugiego dnia XVII Dni Radomska.

To, czy uda się ustanowić rekord, będą musieli potwierdzić obecni na imprezie kontrolerzy z Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Bez wątpienia natomiast pozostaje fakt, że megaławka z Radomska ma szansę uplasować się w czołówce najdłuższych ławek w Europie, które zrobiły zawrotne kariery nie tylko w swoich krajach.

Więcej o:
xvii dni radomska fameg mebin prezydent anna milczanowska ławka drewno park solidarności park świętojański
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE