Wiwat maj, 3 maj!

W ubiegłym roku obchodom Święta Konstytucji 3 Maja towarzyszył deszcz i śnieg. W tym roku wydarzeniom towarzyszyło upalne słońce.

W ubiegłym roku obchodom Święta Konstytucji 3 Maja towarzyszył deszcz i śnieg. W tym roku wydarzeniom towarzyszyło upalne słońce.

 

Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Radomsku rozpoczęło się od uroczystej sesji Rady Miasta, podczas ktorej wykład pt. "Czy Sejm Wielki Uchwalił Konstytucję 3 Maja" wygłosił Tomasz Nowak, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku. Koncert wykonali także członkowie Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku.

 

Tradycyjnie też w Kościele p.w. Świętego Lamberta odbyła się uroczysta msza święta, a po niej przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji, harcerzy i radomszczan pod Obelisk upamiętniający dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tam głos zabrała prezydent Anna Milczanowska - ze względu na problemy techniczne radomszczanie nie uslyszeli jednak przygotowanego przemowienia.  Anna Milczanowska podziękowała wszystkim za przybycie, szczególnie natomiast ludziom młodym - harcerzom i uczniom radomszczańskich szkół.

 

Nastepnie delegacje (wśród których znalazły się władze miejskie i powiatowe, przedstawiciele partii politycznych i stowarzyszeń, a także organizacji działających na terenie miasta) złożyły pod obeliskiem wiązanki kwiatów.

 

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku, była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie (po Stanach Zjednoczonych).


FOTOGALERIA

Więcej o:
3 maja konstytucja plac 3 maja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE