Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawitał do Radomska

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawitał do Radomska Fot. nadesłane/Starostwo Powiatowe w Radomsku

Wystawę, w której nowoczesne technologie wykorzystano do ciekawego przedstawienia historii można już oglądać na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem najnowszych technologii przedstawia historię pierwszych lat polskiej niepodległości.

Interaktywna przestrzeń z atrakcjami, takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety, będzie w Radomsku dostępna bezpłatnie jeszcze przez dwa dni.

Godziny otwarcia ekspozycji:

21 sierpnia 10.00 – 18.00
22 sierpnia 10.00 – 16.00

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się wywalczony kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

Choć mieszkańcy II Rzeczpospolitej mieli różne poglądy, wyznania, talenty i pomysły na przyszłość, to razem budowali wspólnotę, na rzecz której pracowali. Dziś ciekawostki z  funkcjonowania młodego kraju można poznawać dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Natomiast kulturę, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, przybliżą specjalnie przygotowana makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

Więcej o:
wirtualny teatr teatr radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE